Essays on inflation dynamics
Enflasyon dinamikleri üzerine makaleler
  1. Tez No: 902385
  2. Yazar: TURAL YUSİFZADA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEM YILDIRIM KASAP, DOÇ. DR. HASAN CÖMERT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu tez, özellikle gelişmekte olan ekonomilere vurgu yaparak enflasyon dinamiklerini inceleyen üç ayrı makaleden oluşmaktadır. İlk makalenin ana odağı, gelişmiş ekonomilere kıyasla gelişmekte olan ekonomilerde yüksek ve oynak enflasyona katkıda bulunan faktörleri araştırmaktır. Yapısal, kurumsal ve tarihsel bir perspektif benimseyen bu makale, dünya sistemindeki küresel dengesizliklerin gelişmekte olan ve gelişmiş ekonomilerde nasıl farklı enflasyon dinamiklerine yol açtığını incelemektedir. Makale, ödemeler dengesindeki dengesizliklerden kaynaklanan döviz kuru dinamiklerinin, yetersiz tedarik zinciri sistemlerinin, firmaların kurumsal gücünün, asimetrik fiyat belirlemenin ve çıpalanmamış enflasyon beklentilerinin, gelişmiş ekonomilere kıyasla gelişmekte olan ekonomilerdeki yüksek ve değişken enflasyonun başlıca nedenleri olduğunu öne sürmektedir. İkinci makale, yapısal ve kurumsal enflasyon dinamiklerinden yola çıkarak“yüksek enflasyonun”belirleyicilerini incelemektedir.“Yüksek enflasyonun”ortaya çıkma olasılığını değerlendirmek için bir panel probit modeli kullanan makale,“yüksek enflasyon”için yeni bir erken uyarı modeli geliştirmektedir. Bu model, döviz kurlarının“yüksek enflasyonun”başlıca itici gücü olduğunu ve yaklaşık %25'lik değer kaybının orta gelirli ülkelerde %80'i, yüksek gelirli ülkelerde ise %70'i aşan bir“yüksek enflasyon”olasılığına işaret ettiğini vurgulamaktadır. Üçüncü makale, iklim değişikliğini enflasyonun daha önce keşfedilmemiş bir belirleyicisi olarak araştırarak yeni bir yaklaşım benimsemektedir. İlk olarak, kısa ve uzun vadeli iklim değişikliğini değerlendirmek için beş kritik iklim değişkenini ayrı bir iklim endeksinde birleştirmektedir. Bu yenilikçi endeksi kullanarak, makale incelenen ülkelerin %77'sinin iklim değişikliğinden önemli ölçüde etkilendiğini buluyor.
Özet (Çeviri)
This thesis comprises three distinct essays that examine inflation dynamics, with a particular emphasis on emerging economies. The primary focus of the first essay is to explore the factors contributing to high and volatile inflation in emerging economies as compared to advanced economies. Adopting a structural, institutional, and historical perspective, this essay delves into how global imbalances within the world system lead to distinct inflation dynamics in emerging and advanced economies. The essay posits that exchange rate dynamics resulting from imbalances in the balance of payments, insufficient supply chain systems, the institutional power of firms, asymmetric price settings, and unanchored inflation expectations are the principal causes of high and volatile inflation in emerging economies relative to advanced ones. Building upon insights from structural and institutional inflation dynamics, the second essay examines the determinants of“high inflation.”By employing a panel probit model to assess the likelihood of“high inflation”occurrences, the essay develops a novel early warning model for“high inflation.”This model underscores that exchange rates serve as the primary driver of“high inflation,”with approximately 25% depreciation signaling a“high inflation”probability exceeding 80% in middle-income countries and 70% in high-income countries. The third essay takes a novel approach by exploring climate change as a previously unexplored determinant of inflation. Initially, it consolidates five critical climate variables into a distinct climate index to assess short- and long-term climate change. Using this innovative index, the essay finds that 77% of the analyzed countries are significantly affected by climate change.