Pilon kırığı sonrası cerrahi olarak tedavi edilen hastaların klinik ve radyolojik fonksiyonel sonuçlarının değerlendirilmesi
Clinical and radiological functional results of patients treated surgically after pilon fracture
- Tez No: 902437
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KARAKAPLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Pilon kırıkları tedavisinde kullanılan standart bir tedavi protokolü hala mevcut değildir. Hastaya göre cerrahi zamanlaması ve tedavi planlaması yapılmasına ihtiyaç vardır. Bu nedenle pilon kırıkları tedavisindeki klinik tecrübemizi paylaşmak istedik. Gereç ve Yöntem: 2010-2021 yılları arasında kliniğimizde pilon kırığı tanısı alan ve cerrahi olarak tedavi edilen hastalar retrospektif olarak incelendi. Kontrole gelerek düzenli takip ve muayeneleri olan, çalışmaya katılıp son değerlendirilmesi yapılan 39 hasta değerlendirildi. Hastaların yaşı, cinsiyeti, sigara kullanımı, alkol kullanımı, diyabet varlığı, osteoporoz varlığı, vücut kitle indeksi, yaralanan ekstremite, dominant olarak kullanılan ekstremite, travmanın şekli, travmanın şiddeti, operasyonun kaçıncı günde yapıldığı, açık kırık varlığı, yük vermeye başlama zamanı, tam yük verme zamanı, kaynama zamanı, işe dönüş süresi, derin ven trombozu profilaksisi alıp almadığı, eşlik eden yaralanma olup olmadığı, preop geçici tespit varlığı ve varsa tespit şekli, takip süresi, ayak bileği eklem hareket açıklıkları, greft kullanmı, yapılan cerrahi çeşidi, ameliyat sonrası redüksiyonun kalitesi, BT transvers kesitteki fragman sayısı, marjinal impakte fragman varlığı, fibula kırığının varlığı, fibula kırığı tespit yöntemi, meydana gelen erken ve geç komplikasyonlar değerlendirildi. Bulgular: Ortalama takip süresi 55,7 aydı. Kırıklar Ruedi-Allgöwer sınıflandırma sistemine göre 9 tip 1, 8 tip 2, 23 kırık tip 3 idi. AO/OTA sınıflandırma sistemine göre 1 B1, 6 B2, 1 B3, 4 C1, 7 C2, 21 C3 tipi kırık idi. Sonuç: Tüm kırıklar BT ile değerlendirilmelidir. Dikkatli sistemik değerlendirme yapılması gerekmektedir. Mini-open teknikle redüksiyon ve vida ile fiksasyon uygun olan kırıklarda iyi bir seçenektir. Fibula kırığı olmayan hastalarda anatomik redüksiyon elde edilmesi daha zordur. İhtiyaç duyulan kırıklarda greftleme ile iyi redüksiyon elde edilse dahi greft ihtiyacı olan kırıklarda meydana gelen kıkırdak yaralanması gibi etkenler bu kırıklarda kötü sonuçlara neden olmaktadır. Anatomik bir redüksiyon elde etmek daha iyi fonksiyonel sonuç ile ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
Aim: Still there is not a standard treatment protocol used in pilon fractures. Surgical timing and planning are needed according to the patient. Therefore, we wanted to share our clinical experience of pilon fractures. Materials and Methods: Between 2010-2021, the medical records and radiological results of the patients who came for routine follow-up were evaluated retrospectively. 39 patients included in the study and were evaluated. Age, gender, smoking, alcohol use, diabetes, osteoporosis, body mass index, side of injured extremity, dominantly used extremity, type of trauma, severity of trauma, operation timing, type of fracture, time to start weight-bearing, time to full weight-bearing, time to union, time to return to work, presence of accompanying injury, type of preoperative temporary fixation and fixation method, follow-up time, ankle range of motion, graft usage, technique of surgery, quality of postoperative reduction, number of fragments in the transverse CT plan, marginal impacted fragments, type of fibula fracture, fibula fracture fixation method, early and late complications were evaluated. Results: The mean follow-up time was 55.7 months. According to the RuediAllgöwer classification system, the fractures were 9 type 1, 8 type 2, and 23 type 3 fractures. According to the AO/OTA classification system, fractures were 1 B1, 6 B2, 1 B3, 4 C1, 7 C2, 21 C3. Conclusion: All fractures should be evaluated with CT. Careful systemic evaluation is needed. Mini-open technique is a good option for fractures that are suitable for this technique. Anatomical reduction is more difficult to achieve in patients without fibular fractures. Even if good reduction is achieved with graftted fractures, factors such as cartilage injury cause poor results. Anatomical reduction is associated with better functional outcome.