Üniversite öğrencilerinin spora yönelik tutumlarının akademik öz yeterlilik ve akademik başarı düzeylerine etkisinin incelenmesi: İstanbul örneği
The effect of university students' attitudes towards sports on their academic self-efficacy and academic achievement levels: The case of Istanbul
- Tez No: 902470
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK KESGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Spor, Education and Training, Sociology, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerinin spora yönelik tutumlarını, akademik öz yeterlilik ve öğrenme performanslarıyla ilgili sporun yordama gücünü belirlemektir. Spor; ekonomik, politik, tarihsel, kurumsal ve kültürel boyutları olan sosyal bir olgudur. Bu yönüyle sosyolojik bütünlüğün bir parçasıdır. Spor yapan öğrencilerin akademik öz yeterlilikleri ve akademik başarıları yüksektir, hipotezinden yola çıkarak spor yapan öğrenciler; cinsiyet, yaş, öğrenim gördüğü bölüm, yaptığı spor branşı ve genel akademik not ortalaması vb. farklı sosyal parametrelere göre niceliksel olarak test edilmiştir. Bu araştırma İstanbul ilindeki üniversitelere yöneliktir. 2023-2024 eğitim öğretim döneminde üniversitelerde, farklı bölümlerde öğrenim gören ve spora katılım sağlayan/sağlamayan öğrenciler çalışma kapsamında değerlendirilmiştir. Bu çalışma kantitatif (nicel) araştırma yöntemlerinden“kolayda”tarama yöntemi olup 300 öğrenci üzerinden yürütülmüştür. Çalışmanın verileri“Akademik Öz Yeterlilik Ölçeği”ve“Üniversite Öğrencilerinin Spora Yönelik Tutumları Ölçeği”ile toplanmıştır. Verilerin analizi için SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 programı kullanılmıştır. Öğrencilerin spora karşı tutumları, akademik öz yeterlilik inançları ile en güçlü korelasyonu, en fazla yordayan faktör; başarı performans faktörüdür.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to determine the predictive power of sports on university students' attitudes towards sports, academic self-efficacy and learning performance. Sport is a social phenomenon with economic, political, historical, institutional and cultural dimensions, making it part of sociological integrity. Starting from the hypothesis that students who engage in sports have higher academic self-efficacy and academic achievements, they were quantitatively tested according to different social parameters such as gender, age, field of study, type of sports practiced and overall academic grade point average. This research is focused on universities in Istanbul. Students enrolled in different departments and participating/non-participating in sports during the 2023-2024 academic year were evaluated within the scope of the study. This study is a quantitative research method employing the“convenience”sampling method, conducted with 300 students. Data for the study were collected using the“Academic Self-Efficacy Scale”and the“University Students' Attitudes Towards Sports Scale.”The SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 program was used for data analysis. Students' attitudes towards sports have the strongest correlation with academic self-efficacy beliefs, with the most predictive factor being academic performance.