II. Bayezid Dönemi'nde İstanbul'da su yolu ve su yapılarının mimari özellikleri ve güncel koruma sorunları
Architectural features and current conservation issues of waterways and water structures constructed in İstanbul during the II. Bayezid Period
- Tez No: 902612
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE KAYMAK HEİNZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Su yolları ve su yapıları kentlere suyun getirilmesi ve dağıtılmasını sağlayan, mühendislik ve mimarlık açısından önemli yapılar olmalarının yanında, inşa edildiği dönemin politik, ekonomik, kültürel, sanatsal anlayışı ile dini inanışlarının anlaşılması, yorumlanması ve gelecek nesillere aktarılmasını da sağlayan eserlerdir. Ancak tarihi su yolları ve su yapılarının önemli bir kısmının deprem, sel, yangın gibi doğal afet olaylarının yanında göç, savaş gibi siyasi ve toplumsal nedenlerle de zaman içerisinde harap olup ve yıkılmıştır. İstanbul'un 1453 yılında fethedilmesiyle birlikte, şehirdeki nüfus oranı ve buna bağlı olarak da su ihtiyacı artmıştır. Bu kapsamda, Osmanlı Devleti mevcut olan eski isale hatlarını onarmış, bununla birlikte yeni isale hatları ve suyolları yapmıştır. II. Bayezid yönetime geldiğinde, kendi yaptırdığı cami ve devamında bulunan yapılara su getirilmesi amacıyla İstanbul'da yeni bir su yolu yaptırmıştır. II. Bayezid su yolu sadece Bayezid döneminde yapılan su yapılarına değil, farklı dönemlerde yapılan su yapılarına da su götürmüştür. Kültürel mirasımızın korunması ve gelecek nesillere aktarılması açısından bu su yolu üzerinde bulunan su yapılarının güncel koruma durumlarının incelenerek literatüre aktarılması önemlidir.
Özet (Çeviri)
Waterways and water structures are not only significant structures in terms of engineering and architecture for bringing water to cities and distributing it but also serve as artifacts for understanding, interpreting, and transmitting the political, economic, cultural, artistic, and religious beliefs of the era in which they were built to future generations. However, a significant portion of historical waterways and water structures has been devastated and destroyed over time, not only due to natural disasters such as earthquakes, floods, and fires but also due to political and social reasons such as migration and war. With the conquest of Istanbul in 1453, the population of the city increased, and consequently, the need for water increased. In this context, the Ottoman Empire repaired the existing old aqueducts and built new aqueducts and waterways. II. Bayezid had a waterway built in Istanbul to bring water to the mosque he had built and the subsequent structures. The II. Bayezid waterway not only supplied water to structures built during Bayezid's reign but also to structures built in different periods. It is important to examine the current conservation status of the water structures on this waterway and document it in the literature for the preservation of our cultural heritage and its transmission to future generations.