Kant'ın transandantal düşüncesinde kuvvetler bağlamında nesnenin kendi başınalığı (Özneye aşkınlığı) sorunu
The object's in-itselfness (Transcendence to subject) in view of forces in Kant's transcendental thought
- Tez No: 902901
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AYHAN ÇİTİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Philosophy, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tezde Kant'ın Transandantal Felsefesi içerisinde kuvvetler bakımından“kendinde şey”kavramının bilinebilirliği sorgulanmıştır. Bunu yaparken Kant'ın temsil anlayışı incelenmiş ve temsil ile kendinde şey arasında bir“ara bölge”nin imkânı üzerinden soruşturmamız devam etmiştir. Bu bağlamda hem Kant'ın neye sınır çektiğini serimleyip hem de bu alan üzerinden ortaya çıkan epistemolojik problemler ortaya koyulmuştur. Kuvvetleri etkileri bakımından empirik olarak bilirken onların (kuvvetlerin) kendinde hallerine dair bir bilgimizin olup olamayacağı problem konumuz olmuştur. Bunu yaparken de Kant'ın Saf Aklın Eleştirisi'ni ve Doğa Biliminin Metafiziksel Temelleri'ni esas alarak yaptık. Ayrıca Modern Fizik tartışmalarının konuyla alakalı kısmını da tezimize dahil ettik.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the knowability of the concept of“thing-in-itself”in terms of forces within Kant's Transcendental Philosophy. In doing so, Kant's understanding of representation is analyzed, and our investigation continues through the possibility of an“intermediary region”between representation and the thing-in-itself. In this context, both the limits Kant draws and the epistemological problems arising from this domain are expounded. Our problem concerns whether we can have knowledge about the in-itself states of forces while empirically knowing them in terms of their effects. In this pursuit, we primarily based our study on Kant's Critique of Pure Reason and Metaphysical Foundations of Natural Science. Additionally, we incorporated relevant aspects of Modern Physics discussions into our thesis.