Polonya posterlerinin semiyolojik incelemesi
Semological analysis of Polish posters
  1. Tez No: 902928
  2. Yazar: MELEK ZEYNEP ÇORUH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Sanatları ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Nazi Almanyasının Polonya'ya bıraktığı izler, İkinci Dünya Savaşı sonrasında Polonyalı sanatçıları büyük ölçüde etkiledi ve bu dönemden etkilenen sanatçıların oluşturduğu“Polonya Posterleri”adını verdikleri özgün afiş sanatını ortaya çıkardı. Bu afişler, kendine özgü bir tasarım üslubuyla, toplumsal baskılara karşı çıkan yeni bir sanat akımının ürünleri olarak öne çıktı. Sanatçılar, bu yeni akımın bir parçası olarak tasarım araçlarına farklı bir bakış açısı getirerek izleyiciyi düşünmeye yönlendiren etkileyici çalışmalar yaratma amacı güttüler. Polonya Poster Okulu akımı, grafik tasarım tarihinde bir dönüm noktası olarak kabul edilirken, ürettikleri eserler de uzun vadeli ve önemli bir etki bıraktı. Resimlerin estetik değerleri, basit ve etkili bir anlatıma dönüştürüldü ve bu afiş tasarımları hala takdir edilmektedir. Polonya, o dönemde poster üretimi için gerekli altyapıya sahip olmamasına rağmen, bu alanda büyük bir başarı elde etti. Bu şaşırtıcı durum, akademik olarak daha ayrıntılı bir analizi hak etmektedir. Bu makale, Polonya posterlerinin semiyolojik incelemesini nitel araştırma yöntemleri kullanarak araştırarak ve değerlendirerek hazırlandı. Bu çalışma, Polonya Poster Okulu'nun tarihî önemini ve grafik tasarımın gelişimine olan katkılarını anlamak için bir kaynak olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The traces left by Nazi Germany on Poland greatly influenced Polish artists after the Second World War, and created the original poster art called“Polish Posters”created by artists affected by this period. These posters stood out as the products of a new art movement that opposed social pressures, with a unique design style. As part of this new movement, artists aimed to create impressive works that lead the viewer to think by bringing a different perspective to design tools. While the Polish Poster School movement is considered a turning point in the history of graphic design, the works they produced left a long-term and significant impact. The aesthetic values of the images were translated into a simple and effective expression and these poster designs are still appreciated. Although Poland did not have the necessary infrastructure for poster production at that time, it achieved great success in this field. This surprising situation deserves more detailed academic analysis. This article was prepared by researching and evaluating the semiological analysis of Polish posters using qualitative research methods. This work can be used as a resource to understand the historical significance of the Polish Poster School and its contributions to the development of graphic design.