Mesleki adanmışlığın ve çalışan mutluluğunun sessiz istifa üzerindeki etkisinin incelenmesi, sağlık yönetiminde bir çalışma
Examining the effect of professional commitment and employee happiness on silent resignation, a study in health management
  1. Tez No: 902970
  2. Yazar: KEVSER YUMAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN BOZTOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Sağlık kuruluşlarının başarılı olabilmesi için bütün çalışanların gösterdiği performansla alakalıdır. Türkiye'de son yıllarda sağlık çalışanın çalışan adanmışlık düzeylerini, çalışan mutluluk düzeyleri ve sessiz istifa düzeylerini inceleyen çalışmalara olan ihtiyacın arttığı görülmektedir. Araştırmanın amacı sağlık çalışanın mesleki adanmışlık ve çalışan mutluluğunun sessiz istifa üzerindeki etkinin tespit edilmesi, aralarındaki ilişkiyi ortaya koymak ve boyutları ile demografik değişkenler arasındaki ilişkisini belirlemektir. Araştırma İstanbul da bir kamu hastanesinde görev yapan sağlık çalışanların arasındaki ilişkiyi verilerle analiz etmesi amacıyla 276 sağlık çalışanların anket yöntemiyle yapılacaktır. Verileri değerlendirmede tanımlayıcı istatistiksel metotlar (Frekans, Yüzde, Ortalama, Standart sapma) kullanılmıştır. Çalışma kapsamındaki hipotezlerin test edilmesinde; Aracılık Analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonuçları sağlık sektöründeki çalışanların mesleki adanmışlık düzeyleri ve çalışan mutluluk algıları, sessiz istifa eğilimlerini anlamlı ve negatif yönde etkilemektedir. Sağlık çalışanlarının, çalışan mutluluk algıları, mesleki adanmışlık düzeyleri ile sessiz istifa eğilimleri arasındaki ilişkide aracılık rolüne sahiptir.
Özet (Çeviri)
For healthcare organizations to be successful, it is related to the performance of all employees. In Turkey, in recent years, it has been observed that the need for studies examining the employee commitment levels, employee happiness levels and silent resignation levels of healthcare workers has increased. The aim of the research is to determine the effect of healthcare employee employee commitment and employee happiness on silent resignation, to reveal the relationship between them, and to determine the relationship between their dimensions and demographic variables. The research will be conducted by surveying 276 healthcare professionals in order to analyze the relationship between healthcare professionals working in a public hospital in Istanbul with data. Descriptive statistical methods (Frequency, Percentage, Average, Standard deviation) were used to evaluate the data. In testing the hypotheses within the scope of the study; Mediation Analysis method was used. Research results show that employee commitment levels and employee happiness perceptions of employees in the healthcare sector significantly and negatively affect their silent resignation tendencies. Healthcare professionals' perceptions of employee happiness have a mediating role in the relationship between employee commitment levels and silent resignation tendencies.