Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve 1982 Anayasası çerçevesinde bilim ve sanat özgürlükleri
Freedoms of science and art within the framework of the European Convention on Human rights and the 1982 Constitution
- Tez No: 903113
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY UYGUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 604
Özet
Bu çalışmada, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile 1982 Anayasası; bilim, sanat ve ifade özgürlükleri yönünden incelenmiş olup, bilim ve sanat özgürlüklerinin ifade özgürlüğünden farkı araştırılmıştır. Çalışmada, belli sorular eşliğinde, bilim ve sanat özgürlüklerinin, ifade özgürlüğünden ayrışması gerektiğine dair tartışmalar yürütülmüştür. Bu kapsamda, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Anayasa Mahkemesi'nin içtihatlarının eleştirisi yapılmıştır. Anahtar Kelimeler : Bilim ve Sanat Özgürlüğü, İfade Özgürlüğü, Bilim ve Sanat Özgürlüklerinin İfade Özgürlüğünden Ayrışması.
Özet (Çeviri)
In this study, the European Convention on Human Rights and the 1982 Constitution; It was examined in terms of freedom of science, art and expression, and the difference between freedom of science and art and freedom of expression was investigated. In the study, discussions were carried out, accompanied by certain questions, on the necessity of separating the freedoms of science and art from freedom of expression. In this context, the jurisprudence of the European Court of Human Rights and the Constitutional Court has been criticized. Key Words : Freedom of Science and Art, Freedom of Expression, Separation of Freedom of Science and Art from Freedom of Expression.