The moderating role of organizational culture on therelationship among transformational leadership and use ofnegotiation strategies: Case study on oil marketing company(Somo) in Iraq
Örgüt kültürünün dönüşümcü liderlik ve müzakerestratejilerinin kullanımı arasındaki ilişki üzerindekiılımlı rolü: Irak'ta petrol pazarlama şirketi (Somo)üzerine örnek olay incelemesi
  1. Tez No: 903167
  2. Yazar: ZINAH NAJM ABD ALI ABD ALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİME GÖKTAŞ KULUALP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
Bu çalışma, bağımsız değişken olarak dönüşümcü liderlik, bağımlı değişken olarak müzakere stratejileri ve örgüt kültürünü düzenleyici değişken olan alt boyutlarıyla üç araştırma değişkenini vurgulamayı amaçlamakta ve çalışmanın betimsel yaklaşıma dayanacağı varsayımından hareketle anlatılmaktadır. Üç değişkenin incelenmesiyle ilgilidir, dijital göstergelerin eksikliğinden yola çıkılarak şirketin stil açısından liderliğine ve güçlülük ve zayıflık boyutlarına ilişkin durumunun gerçekliğinden ilham alınarak ortaya çıkan korelasyonların ortaya konulması ve ortaya çıkan korelasyonların ortaya çıkarılması Bağımsız araştırma değişkeni olan dönüşümcü liderliğin analitik gerçekliğinden ve boyutların (ideal etki, bireysel düşünceler, ilham verici motivasyon, entelektüel uyarım) ve bağımlı değişken olan müzakere stratejileri ve değiştirilmiş bir uyum değişkeni olan örgüt kültürünün analitik gerçekliğinden yola çıkarak, dönüşümcü liderliğin etkisini bir değişken olarak belirler. makro ve alt makroda bağımlı değişken olarak müzakere stratejileri üzerindeki bağımsız değişken ve araştırma örnekleminin Şirkete uygulanma olasılığı. Araştırma örneklemi (215) liderle sınırlıydı. Yıl boyunca devam eden müzakere toplantılarının düzenlenmesinde doğrudan temas yoluyla uygulama ortamındaki araştırma değişkenleri, yaratıcı liderlik ve boyutları ile müzakere stratejileri ve boyutları arasındaki korelasyonun test edilmesinin önemi, ilişkinin türü ve güç düzeyinin belirlenmesi, Şirketteki müzakere stratejileri ile dönüşümsel liderlik ilişkisinin türü, gücü ve yönü üzerinde durmanın yanı sıra, müzakere stratejilerine yönelim ve ilgi düzeyini teşhis etmenin yanı sıra hangi kavramı, ilgiyi, benimsemeyi ve uygulamayı bilmek ve istatistiksel araçları kullanmak (Spss, AMOS) ve araştırmada genel olarak dönüşümsel liderlik ile müzakere stratejileri arasındaki ilişkinin, örgüt kültürünün önceleri uyarlanabilir (değiştirici) boyuta girmeden önce (entelektüel uyarım) boyutu dışında çok zayıf olduğu, girişinden sonra ise çok zayıf olduğu sonucuna varılmıştır. ilişki sonuçları tersine döndü ve çok iyi hale geldi.
Özet (Çeviri)
This study aims to highlight the three research variables with its subdimensions, which are transformational leadership as an independent variable and negotiation strategies as a dependent variable and organizational culture moderating variable and described from the premise that the study will depend on the descriptive approach that is concerned with the study of the three variable, It started from a problem the lack of digital indicators inspired by the reality of the company's situation regarding its leadership in terms of style and in terms of dimensions strength and weakness, and revealing the correlations that emerge from the analytical reality of the independent research variable transformational leadership and the dimensions (ideal influence, individual considerations, inspirational motivation, intellectual stimulation) and the dependent variable negotiation strategies and organizational culture being a modified adaptive variable, determine the impact of transformational leadership as an independent variable on negotiation strategies as a dependent variable at the macro and sub-macro, and the possibility of applying the research sample to the Company.The research sample was limited to (215) leaders, They are the most capable of understanding the foundations of the research variables in the application environment through their direct contact in holding ongoing negotiation meetings throughout the year, the importance testing the correlation between creative leadership and its dimensions, with negotiation strategies and dimensions, and identifying the type of relationship and its level of strength, as well as standing on the type, strength and direction of the transformational leadership relationship with negotiation strategies in the Company and diagnose the level of orientation and interest in negotiation strategies, as well as know which concept, interest, adoption and practice and used statistical tools (SPSS, AMOS), and the research came to a general result the relationship between transformational leadership and negotiation strategies is very weak, except for the dimension (intellectual stimulation ), before the organizational culture entered the adaptive (modifying), while upon its entry the relationship the results turned upside down and became very good.