Araştırma geliştirme (ARGE) ve teknoloji yatırımlarının kadın işsizliği üzerindeki etkisi: G7 ülkeleri için panel veri analizi
Impact of research and development (R&D) and technology investments on women's unemployment: Panel data analysis for G7 countries
- Tez No: 903197
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ YILMAZ GÜZEY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, İşletme, Econometrics, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Teknolojinin organizasyon yapıları üzerindeki etkileri ve işgücü piyasası dinamiklerindeki önemi birçok çalışmada tartışılmıştır. Yapılan çalışmalarda organizasyonlardaki teknolojik yatırımların kadın işgücü üzerindeki etkilerinin karmaşık doğasını ortaya koymaktadır. Bu çalışma teknolojik ilerlemenin kadın işgücü üzerindeki etkilerini koşul bağımlılık yaklaşımı perspektifinden incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma G7 ülkelerindeki ARGE yatırımları ve Bilgi Teknolojisi İnovasyonları ile kadın işsizliği arasındaki nedensel ilişkiyi cinsiyet odaklı olarak makro düzeyde incelemeyi amaçlamaktadır. G7 ülkelerinin 1985-2020 yılları arasındaki teknoloji yatırımları ve işsizlik göstergelerine ait veriler panel veri analizi için iki ayrı panel olarak modellenmiştir. Modelleme için sabit etki ve tesadüfi etki panel veri yöntemleri kullanılmıştır. Sonuçlar gelecekte G7 ülkelerindeki işletmelerde yapılan teknoloji yatırımlarının hem kadın hem de erkek işsizliği üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Ancak teknolojik değişimin kadın işsizliğine olumlu etkisi daha fazladır. Kadın işgücünün bu olumlu etkiden en üst düzeyde yararlanabilmesi için ülkelerin kadınların teknoloji kullanımına adaptasyonunu hızlandıracak yatırımları artırması gerektiği vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The effects of technology on organizational structures and its importance in labor market dynamics have been discussed in many studies. These studies reveal the complex nature of the effects of technological investments in organizations on the female labor force. This study aims to examine the effects of technological progress on the female labor force from the perspective of the contingency approach. The study aims to examine the causal relationship between R&D investments and Information Technology Innovations and female unemployment in G7 countries at the macro level with a gender focus. The data on technology investments and unemployment indicators of G7 countries between 1985-2020 are modeled as two separate panels for panel data analysis. Fixed effect and random effect panel data methods are used for modeling. The results show that technology investments made in enterprises in G7 countries in the future have a positive effect on both female and male unemployment. However, the positive impact of technological change on female unemployment is higher. In order for the female labor force to benefit from this positive effect at the highest level, it is emphasized that countries should increase investments that will accelerate women's adaptation to the use of technology.