2001 ekonomik krizi sonrasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası para politikaları
Monetary policies of The Central Bank of The Republic of Turkey after the 2001 economi̇c crisis
- Tez No: 903208
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE KÖKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
2001 ekonomik krizinden sonra TCMB, parasal genişleme politikaları uygulayarak ekonomiyi canlandırmayı hedeflemiştir. Bu politikalar arasında faiz oranlarının düşürülmesi, likidite artırımı ve kredi genişlemesi gibi adımlar yer almıştır. Ayrıca, para politikaları kapsamında enflasyon hedeflemesi gibi araçlar da kullanılmıştır. Merkez Bankası, enflasyon hedeflemesi çerçevesinde belirlediği hedefleri takip ederek para politikalarını şekillendirmiştir. 2001 ekonomik krizi sonrası bir süre ekonominin toparlanması için parasal genişleme politikaları devam etmiş, ancak daha sonra sıkılaştırıcı tedbirler alınarak enflasyonla mücadele edilmeye başlanmıştır. Bu süreçte, faiz oranlarının artırılması, döviz kuru müdahaleleri ve rezerv politikaları gibi önlemler de hayata geçirilmiştir. Bu tez, 2001 ekonomik krizi sonrasında Türkiye'de uygulanan TCMB para politikalarının temel makroekonomik değişkenler üzerindeki etkilerini nitel bir araştırma yöntemiyle değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Tezde, bu dönemde izlenen para politikalarının ekonomik göstergelere nasıl yansıdığı ilgili literatür üzerinden yapılan analizlerle ortaya konulmakta ve Türkiye ekonomisinin kriz sonrası durumu incelenmeye çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
After the 2001 economic crisis, the CBRT aimed to revive the economy by implementing expansionary monetary policies. These policies included measures such as lowering interest rates, increasing liquidity, and expanding credit. Additionally, inflation targeting tools were also used within the framework of monetary policies. The Central Bank shaped its monetary policies by tracking the targets set within the framework of inflation targeting. For a period after the 2001 economic crisis, expansionary monetary policies continued to support economic recovery, but later, tightening measures were adopted to combat inflation. During this process, steps such as raising interest rates, intervening in the exchange rate, and reserve policies were also implemented. This thesis aims to qualitatively evaluate the impact of the monetary policies implemented by the Central Bank of Turkey after the 2001 economic crisis on achieving economic stability and sustainable growth. The thesis examines how the monetary policies implemented during this period reflected on economic indicators through analyses based on the relevant literature and focuses on the study of Turkey's post-crisis economic performance.