Sağlıkta şiddetin, hemşirelik öğrencileri üzerinde umutsuzluğa ve kaygı duyarlılığına etkisi
The impact of violence in healthcare on nursing students'hopelessness and anxiety sensitivity
- Tez No: 903244
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLCAN KENDİRKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, sağlık sektöründe yaşanan şiddetin, hemşirelik öğrencilerinin umutsuzluk ve kaygı duyarlılığına etkisini incelemek amacıyla, tanımlayıcı nitelikte gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini İstanbul ilinde bulunan Haliç Üniversitesi'nde aktif öğrenim görmekte olan 390 hemşirelik öğrencisi oluştururken, 243 öğrencinin katılımı ile veri toplama süreci tamamlanmıştır. Veriler, 25.04.2023-15.05.2023 tarihleri arasında Kişisel Bilgi Formu, Beck Umutsuzluk Ölçeği ve Kaygı Duyarlılığı İndeksi kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizi SPSS 27.0 programı ile yapılmış ve %95 güven düzeyi ile çalışılmıştır. Kategorik (nitel) değişkenler için frekans (n) ve yüzde (%), sayısal (nicel) değişkenler için ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum istatistikleri verilmiştir. Çalışmada test tekniklerinden Pearson korelasyon testi, bağımsız gruplar t testi, Tek yönlü ANOVA testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted descriptively in order to examine the effects of violence experienced in the health sector on the hopelessness and anxiety sensitivity of nursing students. The universe of the study consisted of 390 nursing students who were actively studying at Haliç University in Istanbul, and the data collection process was completed with the participation of 243 students. The data were collected between 25.04.2023 and 15.05.2023 using the Personal Information Form, Beck Hopelessness Scale and Anxiety Sensitivity Index. Data analysis was performed with SPSS 27.0 program and was studied with a 95% confidence level. Frequency (n) and percentage (%) were given for categorical (qualitative) variables, mean, standard deviation, minimum and maximum statistics were given for numerical (quantitative) variables. Pearson correlation test, independent groups t test, One-way ANOVA tests were used in the study.