Üniversitelerde kadın akademisyenlerin yönetimsel temsili:Engeller ve çözüm önerileri
Managerial representation of women academics in universities:Obstacles and solutions
- Tez No: 903345
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEFİKA ŞULE ERÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yükseköğretim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yükseköğretim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Öz Bu çalışma, Türkiye'deki üniversitelerde kadın akademisyenlerin yönetimsel temsili konusunu incelemeyi; yöneticilik kariyerlerinde karşılaştıkları zorlukları belirleyerek cinsiyet eşitliği politikaları açısından değerlendirmeyi ve çözüm önerileri sunmayı amaçlamaktadır. Çalışmada kullanılan veriler, alan yazın taraması, makaleler, elektronik kaynaklı ve kütüphane erişimli kitaplar ile konu ile ilgili kurumların web sayfalarından elde edilmiştir. Alan yazınında incelenen araştırmalar, üniversitelerde cinsiyetler arası temsiliyet eşitsizliğinin akademik hiyerarşinin üst basamaklarına doğru arttığını, yöneticilik pozisyonlarında ise oldukça belirgin olduğunu göstermektedir. Cam tavan ve rol çatışmaları gibi cinsiyete dayalı engeller, kadın akademisyenlerin yöneticilik kariyerlerinde ilerlemelerini zorlaştırmaktadır. Sosyal hayat ve iş hayatı arasındaki çelişkili beklentiler, kadın akademisyenlerin kariyer fırsatlarını değerlendirmeleri önünde ciddi bir engel oluşturmaktadır. Kadınların üniversitelerdeki yöneticilik rollerinde daha fazla temsil edilmeleri, cinsiyet eşitsizliğini azaltmak ve akademik camiada farkındalığı artırmak açısından kritiktir. Bu noktada, üniversitelerde kadın akademisyenlerin yönetimsel temsilinin toplumsal cinsiyet eşitliği açısından büyük önem taşıdığının anlaşılmasıyla, yönetim pozisyonlarına kadın akademisyenlerin erişimini artırmak için devlet politikaları ve üniversitelerin kendi içlerinde geliştirdiği çözüm önerileri bu çalışma ile gösterilmek istenmiştir.
Özet (Çeviri)
Abstract This study aims to examine the managerial representation of female academics in universities in Turkey, to identify the challenges they face in their managerial careers, and to evaluate them in terms of gender equality policies while offering solutions. The data used in the study were obtained from literature reviews, articles on the Dergi Park (dergipark.com.tr) website, electronically sourced and library-accessible books, and the websites of relevant institutions. The research reviewed in the literature shows that gender representation inequality in universities increases towards the upper echelons of the academic hierarchy and is quite pronounced in managerial positions. Gender-based barriers such as the glass ceiling and role conflicts make it difficult for female academics to advance in their managerial careers. Contradictory expectations between social life and work life constitute a significant obstacle for female academics in evaluating career opportunities. The increased representation of women in managerial roles in universities is critical for reducing gender inequality and raising awareness in the academic community. At this point, by understanding the importance of the managerial representation of female academics in universities in terms of gender equality, this study aims to show state policies and solutions developed within universities to increase the access of female academics to managerial positions.