Genç yetişkinlerde psikolojik acı ve öz tiksinme arasındaki ilişkide fonksiyonel olmayan tutumların aracı rolünün incelenmesi
Examination the mediating role of dysfunctional attitudes in the relationship between psychological pain and self-disgust in young adults
- Tez No: 903383
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Genç yetişkinlerde psikolojik acı ve öz tiksinme arasındaki ilişkide fonksiyonel olmayan tutumların aracı rol üstlenip üstlenmediğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya 401 kişi katılmıştır. Psikolojik Acı Ölçeği ile Öz Tiksinme Ölçeği, Fonksiyonel Olmayan Tutumlar Ölçeği orta düzeyde pozitif korelasyon göstermektedir. FOTÖ'nün alt ölçeklerinde güçlü ve pozitif korelasyon vardır. Cinsiyette FOTÖ ve bağımlılık alt ölçeğinde erkekler lehine anlamlı fark vardır. Yaşa göre 18-29 yaş grubunda anlamlı fark vardır. Medeni durumda Öz tiksinme dışındaki ölçeklerde ilişkisi olan, bekar olanlar lehine evlilere göre anlamlı fark vardır. Eğitim durumunda, psikolojik acı ölçeğinde lise, ön lisans ve lisans yüksek lisans grubuna göre yüksek puan elde etmiştir. Öz tiksinme ölçeğinde lisans, yüksek lisans grubuna göre yüksek puan elde etmiştir. FOTÖ'de, FOTÖ mükemmelliyetçilik alt ölçeğinde ön lisans yüksek lisans grubuna göre yüksek puan elde etmiştir. Aracı rol analizlerinde psikolojik acının fonksiyonel olmayan tutumları anlamlı yordadığı, fonksiyonel olmayan tutumların öz tiksinmeyi anlamlı yordadığı, psikolojik acı ve öz tiksinmenin birbirlerini anlamlı yordadığı görülmüştür. FOTÖ ve alt ölçeklerinin psikolojik acı ve öz tiksinme üzerinde kısmi aracı rol oynadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
It was aimed to examine whether dysfunctional attitudes mediate the relationship between psychological pain and self-loathing in young adults. 401 people participated in the study. Psychological Pain Scale, Self-Disgust Scale and Dysfunctional Attitudes Scale showed a moderate positive correlation. There is a strong and positive correlation in the subscales of the DAS'S. In gender, there is a significant difference in favor of men in the subscales of DAS and addiction subscale. According to age, there is a significant difference in the 18-29 age group. In marital status, there is a significant difference in favor of those who are in a relationship, single and married in the scales other than self-loathing. In terms of education, high school, associate degree and bachelor's degree groups scored higher than the master's degree group in the psychological pain scale. In the self-loathing scale, bachelor's degree group scored higher than the master's degree group. In the DAS, in the perfectionism subscale of the DAS, the associate degree group scored higher than the master's degree group. Mediating role analyses showed that psychological pain significantly predicted dysfunctional attitudes, dysfunctional attitudes significantly predicted self-loathing, and psychological pain and self-loathing significantly predicted each other. It was seen that DAS and its subscales played a partial mediating role on psychological pain and self-loathing