Rusça Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavlarında (YDS) güvenirlik ve geçerliğin İncelenmesi
Reliability and comprehensive Examinations in Turkish Foreign Language Proficiency Tests (YDS)
  1. Tez No: 903427
  2. Yazar: HÜLYA ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP BAĞLAN ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Küreselleşme ile birlikte ölçme değerlendirme faaliyetlerinin en çok kullanıldığı alanlardan biri de dil yeterliliklerinin ölçülmesi olmuştur. YDS ülkemizde bu amaca yönelik uygulanan sınavlardan biridir ve ÖSYM Başkanlığı tarafından yılda iki defa olmak üzere yazılı olarak uygulanmaktadır. YDS, yabancı dil yeteriliğinin ölçülmesi noktasında önemli bir ölçme aracıdır. Bu sınav Türkiye'de birçok dilde uygulanmaktadır ve en çok aday kitlesine sahip olanlarından biri de Rusça YDS'dir. Rusça YDS, ülkemizde lisans ve lisansüstü aday kitlesi için Rus dilinde yeterliliğin ölçülmesi çerçevesinde uygulanan ve kamu kurumlarında geçerliliği olan tek sınavdır. Bu kapsamda, bu çalışmanın amacı, Rusça YDS'nin adayların dil yeterliliklerini yeterli seviyede ölçüp ölçmediğini güvenilirlik ve geçerlik yönünden incelemektir. Çalışma, Rusça YDS'nin geçerlik ve güvenilirliğini değerlendirmeyi ve mevcut literatürdeki eksikliklere ışık tutmayı hedeflemektedir. Mevcut literatürde Rusça YDS sınavının güvenilirliği ve geçerliliği üzerine herhangi bir çalışma bulunmamakta olup söz konusu sınavın adayların dil yeterliliklerini ne derece doğru ve tutarlı bir şekilde ölçtüğü hakkında net bir bilgiye ulaşmak mümkün olmamaktadır. Bu nedenle bu çalışma ile bu sınavın, ne ölçüde güvenilir ve ne derece geçerli ölçümler yaptığı belirlenmek istenmektedir. Bu çerevede çalışma sürecinde faydalanılan madde analizlerine ait istatistiksel veriler, ÖSYM Başkanlığından alınan resmi bir olur yoluyla elde edilmiştir. Araştırmanın örneklemini 2019 -2021 yıllarında uygulanan YDS/1 ve YDS/2 testleri oluşturmaktadır. Rusça YDS sınavlarının güvenirliği ve geçerliği hakkında çıkarımda bulunmak amacıyla güvenirlik analizleri yapılmıştır. Bu kapsamda söz konusu sınavların maddelerine ait madde güçlük indeksleri ve madde ayırt edicilik indeksleri incelenmiş ve Cronbach alfa katsayısı hesaplanmıştır. Madde ayırt edicilik indekslerine odaklanılarak, YDS'de kullanılan soruların, ölçülmesi hedeflenen becerilere sahip olan bireyler ile olmayanların belirlenerek, sınavın geçerliği hakkında çıkarımda ve yorumda bulunabilmektir. Madde güçlük indeksleri ise test ortalamalarını belirlemek, testlerin güçlük düzeyi hakkında yorumda bulunmak ve testlerin kararlılığı hakkında veri elde edebilmek amacıyla analiz edilmiştir. Cronbach alfa katsayısının hesaplanması ile de testlerin iç tutarlılığının belirlenmesi hedeflenmiştir. Bu hedef doğrultusunda 2019-2021 yıllarına ait toplam beş YDS sınavın güvenirlik analizi yapılmıştır. Testlere ilişkin verilerin karşılaştırmalı olarak analiz edilebilmesi için araştırmacı tarafından tablolar oluşturulmuştur. Tablolar aracılığıyla çalışmanın amacı doğrultusunda incelemeler yapılmıştır. Bu araştırma, nitel bir çalışmadır. Verilerin toplanıp incelenmesi ve ilgili analizlerin yapılması evresinde doküman analizi yönteminden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
With globalization, one of the most widely used areas of assessment and evaluation activities has become the measurement of language proficiency. YDS (Foreign Language Examination) is one of the exams administered for this purpose in our country, and it is conducted twice a year in written form by the ÖSYM (Student Selection and Placement Center). YDS is a significant tool for measuring foreign language proficiency. This exam is administered in many languages in Turkey, and one of the exams with the largest candidate pool is the Russian YDS. The Russian YDS is the only exam conducted to measure Russian language proficiency for undergraduate and postgraduate candidates in our country and is recognized by public institutions. In this context, the purpose of this study is to examine the reliability and validity of the Russian YDS to determine whether it sufficiently measures candidates' language proficiency. The study aims to assess the validity and reliability of the Russian YDS and to shed light on the gaps in the existing literature. Currently, there is no study in the literature on the reliability and validity of the Russian YDS, and it is not possible to obtain clear information about how accurately and consistently this exam measures candidates' language proficiency. Therefore, this study seeks to determine the extent to which this exam provides reliable and valid measurements. In this framework, the statistical data related to item analyses used in the study were obtained through official permission from the ÖSYM. The sample of the research consists of the YDS/1 and YDS/2 tests administered in the years 2019-2021. Reliability analyses were conducted to draw conclusions about the reliability and validity of the Russian YDS exams. In this context, the item difficulty indices and item discrimination indices of the exam items were examined, and the Cronbach's alpha coefficient was calculated. By focusing on the item discrimination indices, it is aimed to evaluate and comment on the validity of the exam by identifying individuals who possess and do not possess the targeted skills that the YDS aims to measure. The item difficulty indices were analyzed to determine the test averages, comment on the difficulty levels of the tests, and obtain data on the stability of the tests. The calculation of the Cronbach's alpha coefficient aimed to determine the internal consistency of the tests. In line with this goal, a reliability analysis was conducted on a total of five YDS exams from the years 2019-2021. Tables were created by the researcher to enable comparative analysis of the data related to the tests. Through these tables, analyses were conducted in line with the purpose of the study. This research is qualitative in nature. The document analysis method was utilized during the phase of collecting and examining data and conducting relevant analyses.