Cerrahi uygulanmayan olgularda ovarianendometriomanın over rezervi üzerine olan etkisi
- Tez No: 903483
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM DURAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Ovarian endometrioması olan endometriozis olgularında over rezervinin normal popülasyona oranla daha düşük olma eğilimi ve endometrioma neden=yle uygulanan cerrahisinin over rezervinde azalmaya neden olduğu bilinmekle birlikte konservatif tak=p edilen endometromaların over rezerv=nde normal popülasyona oranla daha hızlı b=r düşüşe yol açıp açmadığı ile ilgili literatürdeii ver=ler kısıtlıdır. Biz bu çalışmada konservat=f olarak takip edilen endometrioması olan olgularda anti müllerian hormon sev=yelerindeki düşüşün adneksiyal bir patoloji olmayan kontrol grubu ile karşılaştırılmasını amaçladık.
Özet (Çeviri)
: Although it is known that ovarian reserve tends to be lower in endometriosis cases with ovarian endometrioma compared to the healthy populat=on and that surgery performed for endometrioma causes a decrease in ovarian reserve, there is limited data in the literature regarding whether conservatively followed endometriomas cause a faster decrease in ovarian reserve compared to the normal population. In this study, we aimed to compare the decrease in anti-mullerian hormone levels in conservatively followed endometrioma cases with a control group without adnexal pathology.