Dünyada çeltik ticaretinin rekabet analizi
Competition analysis of rice trade in the world
- Tez No: 903492
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYİT HAYRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırmada, dünyada çeltik ticaretinde (ithalat ve ihracat) önemli yere sahip ülkelerin karşılaştırmalı olarak üstünlüklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, Açıklanmış Karşılaştırmalı Üstünlükler Endeksi RCA, Açıklanmış Simetrik Karşılaştırmalı Üstünlükler RSCA ve TBI endekslerinden yararlanılmıştır. Araştırma verileri TradeMap, (2023) veri tabanından elde edilmiştir. Çeltik ihracatında, Asya ülkeleri (Hindistan, Tayland, Vietnam, Pakistan ve Myanmar) en öndedir. Latin Amerika'nın bazı ülkeleri (Uruguay, Guyana ve Paraguay) de ihracatçı konumundadır. Avrupa ülkeleri arasında İtalya öne çıkan bir ihracatçıdır. ABD'nin ihracatçı konumu zaman içinde zayıflamıştır. Çin'in konumu net ihracatçıdan net ithalatçıya dönüşmüştür. Türkiye ise her üç endekse göre karşılaştırmalı deaavantaja sahiptir.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the comparative advantages of countries that have an important place in the world's rice trade (import and export). For this purpose, RCA, RSCA and TBI indexes were used. The research data were obtained from the TradeMap (2023) database. Asian countries (India, Thailand, Vietnam, Pakistan and Myanmar) are the leaders in rice exports. Some countries in Latin America (Uruguay, Guyana and Paraguay) are also exporters. Italy is a prominent exporter among European countries. The exporter position of the USA has weakened over time. China's position has changed from a net exporter to a net importer. Turkey has a comparative disadvantage according to all three indexes.