Duygusal durumlarda empati testinin 48-72 aylık çocuklar için geçerlik güvenirlik çalışması
Validity and reliability sturdy of empathy test in emotional situations for 48-72 months old children
  1. Tez No: 903621
  2. Yazar: GÖRKEM AÇIKEL KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADALET KANDIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmada,“Duygusal Durumlarda Empati Testi”nin 48-72 aylık çocuklar için geçerlik güvenirlik çalışmasının yapılması amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma desenlerinden tarama yöntemi kullanılmıştır. Genel tarama niteliğinde olan araştırmanın evrenini 2023-2024 eğitim öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi veya özel anaokullarına ve anasınıflarına devam eden 48-72 aylık çocuklar oluşturmuştur. Araştırmanın çalışma grubunu ise uygun örnekleme yöntemi ile seçilmiş 1100 çocuk oluşturmuştur. Araştırma verilerinin toplanmasında; araştırmacı tarafından geliştirilen“Duygusal Durumlarda Empati Testi”ve“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır.“Duygusal Durumlarda Empati Testi”nin geçerlik çalışmaları kapsamında, uzman görüşlerine dayalı kapsam geçerlik oranı hesaplanmıştır. Yapı geçerliği için madde analizi ve faktör analizi yapılmıştır. Testin güvenirlik çalışmaları kapsamında KR-20 katsayısı ve Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) değeri hesaplanmıştır. Test tekrar test yönteminin kullanıldığı araştırmada 'Duygusal Durumlarda Empati Testi'nin geçerli ve güvenilir olduğu kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to conduct the validity and reliability study of the“Empathy in Emotional Situations Test”for children aged 48-72 months. Screening method, one of the quantitative research designs, was used in the research. The population of the research, which is a general screening, consists of children aged 48-72 months who attend public or private kindergartens and kindergartens affiliated with the Ministry of National Education in the 2023-2024 academic year. The study group of the research consisted of 1100 children selected by appropriate sampling method. In collecting research data;“Empathy Test in Emotional Situations”and“Personal Information Form”developed by the researcher were used. Within the scope of the validity studies of the“Empathy Test in Emotional Situations”, the content validity rate was calculated based on expert opinions. Item analysis and factor analysis were performed for construct validity. Within the scope of the reliability studies of the test, KR-20 coefficient and Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) value were calculated. In the research where the test-retest method was used, the 'Empathy Test in Emotional Situations' was accepted to be valid and reliable.