Yeni kamu yönetimi anlayışı çerçevesinde Türk kamu yönetiminde kalkınma ajanslarının yeri ve önemi
The place and importance of development agencies in Turkish public administration within the framework of the new public management understanding
  1. Tez No: 903630
  2. Yazar: VELİ OĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEYZULLAH ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Yeni kamu yönetimi anlayışının önemli yansımalarından birisi olarak karşımıza çıkan kalkınma ajansları, yönetişim uygulamasının da önemli bir aracı olarak görülmektedir. Bu ajanslar, özellikle kamu kesimi, özel kesim ve sivil toplum kuruluşları arasında iş birliği zeminini oluşturmak ve bölgesel potansiyeli harekete geçirerek kaynakların daha etkin ve verimli kullanılmasını sağlamak amacıyla kurulmuşlardır. Birçok ülkede olduğu gibi Türkiye'de de kalkınma ajanslarına büyük önem verilmiş ve 2006 yılından 2009 yılına kadar farklı zamanlarda 26 bölge kalkınma ajansı kurulmuştur. Kalkınma ajanslarına yönelik önemli eleştiriler ve sorun alanları bulunsa da bu ajanslardan beklentiler oldukça yüksektir. Bu çalışmada da kalkınma ajanslarının Türk kamu yönetimindeki yeri ve önemi üzerinde durulmaktadır. Üç bölümden oluşan bu çalışmada, öncelikle yeni kamu yönetimi anlayışı üzerinde durulmaktadır. Ardından Türk kamu yönetimine değinilmektedir. Daha sonra ise Türkiye'deki kalkınma ajansları üzerinde durulmaktadır. Sonuç ve öneriler kısmında ise kalkınma ajanslarına yönelik önemli öneriler getirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Development agencies, which are one of the important reflections of the new public management approach, are also seen as an important tool of governance implementation. These agencies were established to create a basis for cooperation especially between the public sector, private sector and non-governmental organizations and to ensure more effective and efficient use of resources by activating the regional potential. As in many countries, great importance was given to development agencies in Türkiye and 26 regional development agencies were established at different times from 2006 to 2009. Although there are important criticisms and problem areas towards development agencies, the expectations from these agencies are quite high. This study focuses on the place and importance of development agencies in Turkish public administration. This study, which consists of three parts, primarily focuses on the new public management approach. Then, Turkish public administration is mentioned. After that, development agencies in Türkiye are emphasized. In the conclusion and recommendations section, important suggestions are made for development agencies.