Enflasyon muhasebesi ve enflasyon muhasebesinin işletmelerde uygulanabilirliği
Inflation accounting and applicability of inflation accounting in businesses
- Tez No: 903638
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Enflasyon, en küçük birim olan aile ekonomilerinden ülke ekonomilerine kadar etki eden ve bu etki sonucunda ortaya çıkan durumun kontrol altında tutularak iyileştirilmesi gereken bir süreçtir. Bu sürecin yönetilmesi amacı ile alınan tedbirler ilk bakışta bir bütün gibi görünse de aslında böyle olmadığı, her alanda farklı işleyişlerin uygulanması gerektiği dikkatlerden kaçmamalıdır. Günümüzün en önemli ekonomik sorunu olan enflasyon, işletmeler için de büyük önem arz etmektedir. İşletmelerin işleyişi, devamlılığının sağlanması, vizyonu için şeffaf ve doğru bilgilere ihtiyacı vardır. Bu bilgiler ışığında hareket edecek olan işletmeler, ihtiyaç duydukları verilere finansal tablolar aracılığı ile ulaşmaktadır. Enflasyonist dönemde, hiçbir müdahale olmadan yorumlanan veriler, işletmelerin karar alma mekanizmalarında bulunan kişilerin, karar alma sürecine yanıltıcı etkilerde bulunabilir. Enflasyon muhasebesi bu olumsuz durumun yaşanmaması adına çeşitli yöntemler vasıtasıyla finansal veri ve raporları düzeltme işlevi görmektedir. Bu aşamada uygulanacak enflasyon muhasebesi, finansal verilerin enflasyondan arındırılmasını sağlayacak ve enflasyon sebebi ile yaşanabilecek olumsuz durumların ortadan kaldırılmasına katkıda bulunacaktır. Enflasyon muhasebesi uygulama aşamasında dikkat edilecek en önemli nokta, her yemeğin farklı bir tarife ihtiyacı olması gibi her işletmenin de türüne, işleyişine bağlı olarak farklı yöntemlere ihtiyacı olduğudur. Bu tez çalışması, enflasyon muhasebesinin inşa ve gelişimini sağlayan temel kavramları, uygulama metotlarını ve bu metotların işletme üzerindeki etkilerini ele almak üzere temellendirilmiştir. Çalışmada, Türkiye'de enflasyon muhasebesi uygulamalarının mevcut durumu 2023 verileri ışığında irdelenmiştir. Bu çalışma, enflasyon muhasebesi uygulamalarının işletmelerin mali durumları hakkında daha sağlıklı verilerin elde edilebileceği ve karar alma mekanizmalarında bulunan kişileri, bu bilgiler ışığında hareket edecek çevreyi doğru yönlendirebileceği varsayımını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Inflation is a process that affects from the smallest unit, family economies, to country economies, and the situation that arises as a result of this impact must be kept under control and improved. Although the measures taken to manage this process may seem like a whole at first glance, it should not go unnoticed that this is not the case, and different processes must be applied in each area. Inflation, which is the most important economic problem of today, is also of great importance for businesses. Businesses need transparent and accurate information for their operation, continuity and vision. Businesses that will act in light of this information access the data they need through financial statements. Inflationary periods, data interpreted without any intervention may have misleading effects on the decision-making process of people in the decision-making mechanisms of businesses. Inflation accounting functions to correct financial data and reports through various methods in order to prevent this negative situation. Inflation accounting to be applied at this stage will ensure that financial data is free from inflation and will contribute to the elimination of negative situations that may occur due to inflation. The most important point to be considered in the application phase of inflation accounting is that just as each meal needs a different recipe, each business needs different methods depending on its type and operation. This thesis study is based on the basic concepts that provide the construction and development of inflation accounting, application methods and the effects of these methods on the enterprise. In the study, the current status of inflation accounting applications in Turkey is examined in the light of 2023 data. This study puts forward the assumption that inflation accounting practices can provide more accurate data on the financial situations of businesses and can guide decision-making mechanisms and the environment in the light of this information.