Monojenik yarı grup graflarının omega değişmezleri
Omega invariants of monogenic semigroup graphs
  1. Tez No: 903736
  2. Yazar: MERVE NAGİHAN YALAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT AKGÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Literatürde sıfırlı sonlu monojenik yarı gruplar yardımıyla graflar elde edilmiş ve bu elde edilen graflar için genel bir derece dizisi verilmiştir. Ayrıca literatürde son yıllarda omega değişmezi olarak isimlendirilen bir graf değişmezi, derece dizisi yardımıyla tanımlanmıştır. Yine son yıllarda literatürde ikinci omega indeksi isminde yeni bir değişmez tanımlanmıştır. Bu tezde ise sıfırlı sonlu monojenik yarı gruplar yardımıyla elde edilen grafların hem omega değişmezleri hem de ikinci omega indeksleri hesaplanarak, genel kurallar elde edildi ve ispatlandı. Bu bahsedilen kurallar sıfırlı sonlu monojenik yarı gruplar yardımıyla elde edilen grafların köşe sayıları gibi basit bir değişkene bağlıdır. Ayrıca bu sonuçları destekleyen graf örnekleri verildi.
Özet (Çeviri)
In the literature, graphs have been obtained with the help of finite monogenic semigroups with zero and a general degree sequence has been given for these obtained graphs. In addition, in recent years in the literature, a graph invariant called omega invariant has been defined with the help of degree sequence. Again in recent years, a new invariant called second omega index has been defined in the literature. In this thesis, both omega invariants and second omega indexes of graphs obtained with the help of finite monogenic semigroups with zero are calculated and general rules are obtained and proved. These mentioned rules depend on a simple variable such as the number of vertices of graphs obtained with the help of finite monogenic semigroups with zero. In addition, graph examples supporting these results are given.