X, y ve z kuşağının sosyal güvenlik algısı ve tamamlayıcı sağlık sistemi ile ilgili alan araştırması
Field research on social security perception and complementary health care in generation x, y and z
  1. Tez No: 903915
  2. Yazar: MEDET BULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞÇENUR EKİNCİ FURTANA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma X, Y ve Z kuşağı diye sınıflandırılan grupların sosyal güvenlik algısını tespit etmek amacı ile yapılmıştır. Sosyal güvenlik algı ölçeği, sosyal güvenlik bilinci, sosyal güvenliğe yönelik tutum ve sosyal güvenlik sisteminin yeterliliği olmak üzere üç alt boyutta incelenmiştir. Sosyal güvenlik algısının, cinsiyetler, doğum tarihleri, medeni durum, eğitim durumu ve sosyal güvence durumları ile istatistik olarak anlamlı farklılıkların olup olmadığının ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu kapsamda anket, Türkiye genelinde X, Y ve Z kuşağı diye adlandırılan 1965-2004 tarih aralığı doğumlu katılımcılar tarafından doldurulmuştur. Bu şekilde toplamda 1209 kişi anketi doldurmuştur. 93 kişi eksik ve hatalı anket doldurduğundan dolayı dikkate alınmamış olup 1116 kişinin cevapları dikkate alınmıştır. Ankete verilen cevapların analizi için SPSS.22 adlı paket programında veri tabanı oluşturulmuştur. Kurulacak tüm hipotezler SPSS.22 paket programında analiz edilmiştir. Karşılaştırmada tanımlayıcı istatistikler ve Anova testi kullanılmıştır. Ölçeğe yönelik geçerlilik ve güvenilirlik analizi, tanımlayıcı/betimleyici istatistikler, Grup karşılaştırmaları-ikili karşılaştırmalarda bağımsız gruplar için t-testi, üç ve daha fazla grup karşılaştırmalarında ise tek yönlü varyans analizi (ANOVA) testi yapılmıştır. Sosyal güvenlik algılarının genel olarak orta seviyede, sosyal güvenlik bilinci yüksek, sosyal güvenlik sisteminin yeterliliği ve sosyal güvenliğe yönelik tutum boyutlarının orta derecede olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışma sosyal güvenlik algısı alanında nadir bir çalışma olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
This work is intended to identify social security perceptions of groups classified as X, Y, and Z. The social security perception scale has been studied in three sub-dimensions: social security awareness, attitude to social security, and the proficiency of the social security system. It is intended to demonstrate whether social security perception, gender, dates of birth, marital status, educational status, and social security situations, and statistically significant differences exist. Within this context, the survey was filled by participants born in the 1965-2004 date range of X, Y and Z generations across Turkey. In total, 1209 people filled the questionnaire. 93 people were absent due to poor and poor polling, and 1116 respondents were considered. A database has been created in the package program SPSS.22 for analysis of responses to the survey. All future hypotheses were analyzed in the SPSS.22 package program. Identifying statistics and Anova testing were used in the comparison. Quality and reliability analysis, descriptive/descriptive statistics, In group comparisons-binary comparisons, the t-test was done for independent groups, and in group comparisons of three and more, one-way variance analysis (ANOVA) was tested. Social security perceptions have generally been found to be moderate, with a high level of social security awareness, a high proficiency of the social security system, and a moderate degree of attitude to social security. This work can be seen as a rare study in the field of social security perception.