Subklinik hipotiroidi varlığı sarkopeni nedeni midir?
Does the presence of subclinic hypothyroidia cause sarcopenia?
- Tez No: 904134
- Danışmanlar: DR. SELMA KARAAHMETOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, İç Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Giriş: Subklinik hipotiroidizm nispeten yaygın bir hastalıktır. İskelet kası tiroid hormonları için bir hedef organdır ve hem hipertiroidizm hem de hipotiroidizm iskelet kas kütlesini ve kuvvetini etkileyebilir. Subklinik hipotiroidizm birçok komorbit duruma neden olmakla birlikte sarkopeni gelişimine katkı sağlayabilir. Sarkopeni, düşme, kırık, fiziksel sakatlık ve ölüm gibi olumsuz sonuçların olasılığının artması ile ilişkili ilerleyici ve genelleştirilmiş bir iskelet kası bozukluğudur. Yaşla birlikte hem subklinik tiroid fonksiyon bozuklukları hem de sarkopeni görülme sıklığı artar. Çalışmamızda biz de subklinik hipotiroidizm varlığının erken yaşta da sarkopeniye neden olabileceğini ve bu birlikteliğin subklinik hipotiroidi tedavisi ile azalabileceğini araştırmayı amaçladık. Yöntem: Çalışma tek merkezli, prospektif bir kesitsel çalışmadır. 30-40 yaş aralığındaki 74 kadın hasta ile dışlama kriterlerini sağlayan bilinen tiroid disfonksiyonu olmayan 85 kadın kontrol grubu olmak üzere toplam 159 birey katılmıştır. Tüm katılımcıların boy, kilo değerleri ile bel ve kalça çevresi, baldır çevresi ölçümü yapıldı, VKİ hesaplandı. Araştırmaya özel olarak tüm katılımcıların araştırmacı doktor tarafından Baseline Smedley Digital Hand Dynamometer marka el dinamometresi ile el kavrama kuvvetleri ölçüldü; vücut ağırlığı, kas kütlesi, apendiküler yağsız kütle ölçülmesinde Tanita BC-601 model Segmental Vücut Kompozisyon Monitörü kullanıldı ve 4m olarak önceden belirlenmiş düz bir alanda 4m yürüme testi yapıldı. Kişilerin klinik, laboratuvar verilerine Ankara Bilkent Şehir Hastanesi otomasyon sistemleri (HICAMP) üzerinden ulaşılarak, açlık kan şekeri, tiroid fonksiyon testleri (TSH ,T3,T4), tiroid otoantikorları (Anti-TPO, Anti-Tg), lipid paneli verileri kaydedildi. Sarkopeninin değerlendirilmesinde tanı koymak için 2018 yılında EWGSOP tarafından belirlenen kriterler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introductıon: Subclinical hypothyroidism is a relatively common disease. Skeletal muscle is a target organ for thyroid hormones, and both hyperthyroidism and hypothyroidism can affect skeletal muscle mass and strength. Subclinical hypothyroidism causes many comorbid conditions and may contribute to the development of sarcopenia.Sarcopenia is a progressive and generalized skeletal muscle disorder associated with an increased likelihood of adverse outcomes such as falls, fractures, physical disability, and death. The incidence of both subclinical thyroid dysfunction and sarcopenia increases with age. In our study, we aimed to investigate whether the presence of subclinical hypothyroidism may cause sarcopenia at an early age and whether this association may decrease with subclinical hypothyroidism treatment. Method: The study is a single-center, prospective cross-sectional study. A total of 159 individuals participated, including 74 female patients between the ages of 30-40 and a control group of 85 females without known thyroid dysfunction who met the exclusion criteria. Height, weight, waist, hip and calf circumferences of all participants were measured, and BMI was calculated. Specifically for the study, the hand grip strength of all participants was measured by the researcher doctor with a Baseline Smedley Digital Hand Dynamometer brand hand dynamometer; Tanita BC-601 model Segmental Body Composition Monitor was used to measure body weight, muscle mass, and appendicular fat-free mass, and a 4-meter walking test was performed on a flat area predetermined as 4 meters.The clinical and laboratory data of the individuals were accessed through Ankara Bilkent City Hospital automation systems (HICAMP) and fasting blood sugar, thyroid function tests (TSH, T3, T4), thyroid autoantibodies (Anti-TPO, Anti-Tg) and lipid panel data were recorded. In the evaluation of sarcopenia, the criteria determined by EWGSOP in 2018 were used to make a diagnosis.