E-yönetişim ve kamu hizmetlerinin iyileştirilmesindeki rolü
E-governance and its role in improving public services
- Tez No: 904213
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDÜLAZİM İBRAHİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu tez, e-yönetişimin kamu hizmetlerinin iyileştirilmesindeki rolünü incelemektedir. Çalışma, e-yönetişim kavramının tarihsel gelişimi, kamu yönetimindeki dijital platformların etkileri ve Irak'taki uygulamaları üzerine odaklanmaktadır. Bulgular, dijital teknolojilerin kamu hizmetlerinin verimliliğini artırmada, şeffaflık sağlamada ve vatandaş katılımını teşvik etmede önemli bir rol oynadığını göstermektedir. Ayrıca, e-yönetişimin kamu hizmetlerinin daha erişilebilir ve etkin olmasını sağladığı, bürokratik süreçleri azaltarak vatandaş memnuniyetini artırdığı belirlenmiştir. Tez, Irak özelinde e-yönetişim süreçlerinin mevcut durumu ve karşılaşılan zorlukları da ele alarak, dijital dönüşümün kamu yönetiminde oluşturduğu fırsatları ve potansiyel gelişmeleri ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the role of e-governance in improving public services. The study focuses on the historical development of the e-governance concept, the impact of digital platforms on public administration, and their implementation in Iraq. The findings reveal that digital technologies play a crucial role in enhancing the efficiency of public services, ensuring transparency, and promoting citizen participation. Additionally, it is determined that e-governance makes public services more accessible and efficient by reducing bureaucratic processes and increasing citizen satisfaction. The thesis also addresses the current state of e-governance processes in Iraq, The challenges faced, as well as the opportunities and potential developments brought about by digital transformation in public administration, are highlighted