Sporcularda teknoloji kullanımı ve bilgi paylaşımı düzeylerinin incelenmesi
The use of technology and information sharing levels in athletes
- Tez No: 904244
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL BİŞĞİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Spor, Science and Technology, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, teknoloji kullanımı ve bilgi paylaşım düzeylerini belirlemek amacıyla farklı spor branşlarında 190 sporcu üzerinde gerçekleştirilmiştir. Sporcular çalışmaya gönüllü olarak katılmışlardır. Teknoloji kullanımı için“Teknolojiye Karşı Tutum Ölçeği”, bilgi paylaşım düzeylerini incelemek için ise“Yeo ve Youssef Bilgi Paylaşım Ölçeği”kullanılmıştır. Her iki ölçek de sporculara sunulmuştur. Elde edilen veriler sporcuların teknoloji kullanımı ve bilgi paylaşım düzeylerini incelemek için kullanılmıştır. İstatistiksel değerlendirmeler için IBM SPSS 22.00 İstatistik paket programı kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesi aşamasında katılımcıların teknoloji kullanım ve bilgi paylaşım düzeylerinde önemli bir fark olup olmadığını anlayabilmek için t-testi ve One-Way ANOVA testleri ile, teknoloji kullanım ve bilgi paylaşım düzeyleri arasındaki İlişkiyi tespit etmek için pearson korelasyon testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
This study was carried out on 190 athletes in different sports branches to determine the level of technology use and information sharing. The athletes participated in the study voluntarily.“Attitude towards Technology Scale”was used for technology use and“Yeo and Youssef Information Sharing Scale”was used to examine information sharing levels. Both scales were presented to the athletes. The data obtained were used to examine the technology use and information sharing levels of the athletes. IBM SPSS 22.00 Statistical Package Programme was used for statistical evaluations. In the data evaluation phase, t-test and One-Way ANOVA tests were used to determine whether there was a significant difference in the technology use and information sharing levels of the participants, and Pearson correlation test was applied to determine the relationship between technology use and information sharing levels.