Microcontroller assisted data recording and data analysis in radition measurement with geiger counter
Geiger sayacı ile radyasyon ölçümünde mikrodenetleyici destekli veri kaydı ve analizi
- Tez No: 904256
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Nükleer Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Duyu organlarımız radyasyonu tespit edemez ve bu da radyasyon tespitini nükleer enerji ve medikal fizikteki en önemli kavramlardan biri haline getirir. En eski dedektörlerden biri olan Geiger sayacı günümüzde hala bu amaca hizmet etmektedir. Bununla birlikte, günümüzde teknolojideki ilerlemelerle, artık Geiger sayacı ile aynı yükümlülükleri yerine getirebilecek daha pratik, ucuz ve taşınabilir radyasyon dedektörleri tasarlanabilir. Bu tez, M4011 Geiger Müller Tüpü, RadiationD v1.1 Geiger baskılı devre kartı ve Arduino ve Esp32'yi uzaktan radyasyon izleme için mikrodenetleyiciler olarak kullanan bu tür sistemlerin tasarımını ve uygulanmasını sunar. Açık kaynaklı radyasyon ölçüm sistemi daha fazla araştırma için modüle edilebilir. IoT ortamının yardımıyla gelecekte boyut ve ağırlık olarak daha küçük olan bu cihazlar düşük güç tüketime sayesinde radyasyon izleme endüstrüsünde daha akıllı va hızlı karar verebildiği için radyasyondan korunmada gün geçtikçe daha da çok tercih ediliyor.
Özet (Çeviri)
One of the most crucial concepts in nuclear energy and medical physics is radiation detection because our sense organs are incapable of detecting it. It was 1928 when Geiger Mueller invented the detector. Its simplicity, low production cost, and ease of use have made it one of the most used detectors ever since. With the advancement of technology, it is possible to build open-source, open-hardware, practical, affordable, and portable radiation detectors. This thesis implementation of such systems using M4011 Geiger Müller Tube, RadiationD-v1.1 Cajoe Printed Circuit Board, and Arduino and Esp32 as microcontrollers for remote radiation monitoring. The designed open-source radiation measurement system can be modulated for further investigation. With the help of the IoT environment, it can be posited that more smart radiation sensors will be made in the future with better efficiency and accuracy, that are smaller in size and weight and have a lower power consumption to allow the radiation monitoring industry to become further automated, whereby faster and more timely decision making can occur, for human protection.