Exploring the factors influencing users adoption of cryptocurrency
Kullanıcıların kripto para birimini kabul etmelerini etkileyen faktörlerin araştırılması
- Tez No: 904298
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABUBAKAR MOHAMMED ABUBAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Dijital para birimleri dünya çapında yatırımcıların, yatırım endüstrilerinin, devletlerin ve tüketicilerin ilgisini çekmektedir. Bu çalışma, tüketici memnuniyetini etkileyen faktörleri ve Türkiye'de kripto para biriminin kabulüne yönelik algılarını açıklamaktadır. Ayrıca, bu araştırma Teknoloji Kabul modelinin ve Birleşik Kabul Teorisi ve Teknoloji kullanımı modelinin yapılarını kullanıyor. Bu çalışmanın iki önemli bulgusu vardır. Başlangıçta, insanların kripto para birimini benimseme davranışlarını etkilemede ve değiştirmede hükümetin önemli rolünü ortaya koyuyor. Bir yeniliğe devlet desteği yüksek olduğunda toplumda kabul görmesi daha olasıdır. Bu nedenle devlet desteği insanların karar almalarını güçlü bir şekilde etkilemektedir ve aralarında doğrudan bir ilişki vardır. Ayrıca, insanların kripto para birimini kabul etme yönündeki algısını değiştirmede sosyal etkinin önemli rolünü anlatıyor. Tüm yapılar arasında sosyal etki, hükümet desteği üzerinde en güçlü etkiye sahipti ve dolayısıyla insanların davranışsal niyetleri değişiyordu. Buna göre, eğer kripto para birimi akranları tarafından kabul ediliyorsa, insanların onu günlük hayatta benimseme ihtimalinin daha yüksek olduğunu gösterir.
Özet (Çeviri)
Digital currencies have attracted the interest of investors, investment industries, regulators and consumers globally. The current study explains the factors that affect consumer satisfaction and their perception towards acceptance of cryptocurrency in Türkiye. Moreover, this research is using constructs of Technology Acceptance and Unified theory of acceptance and use of technology models. This study has two significant findings. Initially, it unveils the important role of government in influencing and changing people's behavior to adopt cryptocurrency. When the government support is high on an innovation, it is more likely to be accepted in the society. Therefore, government support strongly influencing decision making of people and there is a direct relation between them. Furthermore, it describes the crucial role of social influence in changing perception of people towards accepting cryptocurrency. Among all the constructs, social influence had the strongest effect on government support consequently changing behavioral intention of people. Accordingly, it indicates if cryptocurrency is accepted by peers then it is more likely that people will adopt it in daily life.