CADCAM bloklarla 3D printer rezinlerin renk stabilizasyonu açısından kıyası
The comparison of CAD/CAM blocks and 3D-printed resins in terms of color stability
- Tez No: 904359
- Danışmanlar: PROF. DR. CAFER TÜRKMEN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
CADCAM BLOKLARLA 3D PRİNTER REZİNLERİN RENK STABİLİZASYONU AÇISINDAN KIYASI Cansu UYSAL, Cafer TÜRKMEN, Restoratif Diş Tedavisi Anabilim Dalı Amaç: Bu çalışmanın amacı hibrid seramik CAD/CAM bloklarla seramik dolgulu üç boyutlu yazıcı rezininin renk stabilizasyonu açısından kıyaslamaktır. Bir başka amaç ise uygulanan farklı yüzey işlemlerinin yaşlandırma ve renklendirme işlemleri sonrası renk stabilizasyonunu etkileyip etkilemediğini araştırmaktır. Buna ek olarak bu çalışmanın bir diğer amacı üç boyutlu yazıcıda üretilen restorasyona uygulanan farklı postcure sürelerinin renk stabilizasyonunu etkileyip etkilemediğini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 30 adeti CAD/CAM bloklardan elde edilmiş, 60 adeti üç boyutlu yazıcıda üretilmiş olmak üzere toplam 90 adet 10 mm çapında 3 mm kalınlığında disk şeklinde numune kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan CAD/CAM numuneler uygulanan yüzey işlemlerine göre 3 gruba ayrılmıştır. Örneklerin hepsi termal siklus cihazında 10.000 siklusa tabi tutulmuştur. Sonrasında örnekler 12 gün inkübatörde kahve ile renklendirilmiştir. Renk ölçümleri termal siklus cihazına girmeden önce, termal siklus işlemi sonrası ve renklendirme sonrası ayrı ayrı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
THE COMPARISON OF CAD/CAM BLOCKS AND 3D-PRINTED RESINS IN TERMS OF COLOR STABILITY Cansu UYSAL, Cafer TURKMEN, Department of Restorative Dentistry Aim: The aim of this study is to investigate whether different surface treatments can affect the color stability of CAD/CAM blocks and 3D-printed restorations after simulated physiological aging and coloring. In addition to this another purpose of this study is to evaluate whether different postcuring times can affect the color stability of 3d printed restorations. Materials and Methods: The 90 specimens with a diameter of 10 mm and a thickness of 3 mm were used in this study. 30 of them produced from CADCAM blocks and 60 of them produced from 3d printed resin. CAD/CAM blocks were allocated into 3 different groups according to different surface treatments. All specimens were immersed in distilled water subject to artificial aging in a thermocycling machine for a total of 10.000 thermocycles. Then specimens were kept in an incubator with coffee for 12 days. Shade measurements were recorded with a digital spectrophotometer Vita Easyshade before and after the thermocycling and after coloring for the color stability comparisons.