İnternette oyun oynama bozukluğu, çevrimiçi oyuncu tipleri ve bireysel özellikler arasındaki ilişkinin incelenmesi
An analysis of the correlation between internet gaming disorder, online player types and individual traits
- Tez No: 904428
- Danışmanlar: PROF. DR. ADİLE AŞKIM KURT, DR. ÖĞR. ÜYESİ EZGİ DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
İnternette Oyun Oynama Bozukluğu (IOOB) kuramsal olarak oyuncu tipolojileri veya oyun motivasyonları ile ilişkilendirilirken cinsiyet, yaş ve oyun süresi gibi demografik değişkenlerle de ilişkilendirilmiştir. IOOB'nin hangi bireysel özelliklerle ve oyuncu tipleriyle ilişkili olduğunun bilinmesinin bu durumun fark edilmesi ve engellenebilmesi için önem taşıdığı düşünülmektedir. Ancak bu değişkenlerin birlikte incelendiği araştırma sayısının çok sınırlı olduğu görülmektedir. Bu çalışma, İnternette Oyun Oynama Bozukluğu ile çevrimiçi oyuncu tipleri ve bireysel özellikler arasındaki ilişkileri araştırmayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, 645 oyuncudan oluşan bir örneklem üzerinden veri toplanmış ve bu değişkenler arasındaki ilişkiler Chi-kare Otomatik Etkileşim Tespiti (CHAID) yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular IOOB'nin en yüksek düzeylerinin 'rekabetçiler' ve 'sosyalleşenler' oyuncu tiplerinin yüksek düzeylerini sergileyen bireylerle anlamlı derecede ilişkili olduğunu göstermiştir. Ayrıca yaş ve oyun süresinin, sadece 'rekabetçiler' oyuncu tipi düşük düzeyde olan oyuncular için anlamlı değişkenler olduğu bulunmuştur. Buna karşılık cinsiyet ile 'başaranlar' ve 'kaşifler' oyuncu tiplerinin IOOB ile anlamlı bir ilişki göstermediği belirlenmiştir. Bulgular doğrultusunda ilk kez bir araştırmada IOOB ile ilişkili bir değişken olarak oyun oynama süresi dışında bir değişken ortaya konmuştur. Dolayısıyla oyuncu tiplerinin IOOB üzerindeki etkisi daha detaylı ve kapsamlı incelenmelidir
Özet (Çeviri)
Internet Gaming Disorder (IGD) is theoretically associated with various player typologies or gaming motivations, as well as demographic variables such as gender, age, and gaming duration. It is thought that knowing which individual characteristics and player types IGD is associated with is important in order to recognize and prevent this condition. However, there exists a research gap in studies that concurrently examine these variables to elucidate their interrelationships. This study aimed to investigate the correlations between IGD online player types, and individual characteristics. To this end, data were collected from a sample of 645 players, and the relationships between these variables were analyzed using the Chi-squared Automatic Interaction Detection (CHAID) method. The findings indicated that the highest levels of IGD were significantly associated with individuals who exhibited high levels of the 'killer' and 'socializer' player types. Additionally, age and gaming duration were found to be significant variables only for players with low levels of the 'killer' type. Conversely, gender, as well as the 'achiever' and 'explorer' player types, did not demonstrate a significant relationship with IGD. Based on the findings, a variable other than gaming duration has been identified for the first time in a study as associated with IGD. Therefore, the impact of player types on IGD should be examined in more detail and comprehensively.