Nohut, bezelye ve patates kullanımının vegan köftenin çeşitli özellikleri üzerine etkisi
The effect of using chickpeas, peas and potatoes on various properties of vegan patties
  1. Tez No: 904551
  2. Yazar: SEDA CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Etik nedenler, bitkisel ürünlerin sağlığa faydaları, çevresel etkiler, beslenme çeşitliliği, dini ve kültürel nedenlerden dolayı günümüzde et ve et ürünlerine olan talep azalmakta ve bitkisel ürünlere olan talep artmaktadır. Yapılan bu çalışmada 10 farklı deneme noktasında nohut, bezelye ve patatesten üretilen vegan köftelerde çeşitli fiziksel, kimyasal, tekstürel ve duyusal analizler yapılarak, optimum vegan köfte kombinasyonunun, Simplex Lattice Mixture Design (SLMD) yöntemine göre oluşturulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The demand for meat products is decreasing due to ethical and environmental reasons, while the demand for plant-based products is increasing. In this study aimed to optimize the vegan patty formulation according to SLMD method by performing various physicochemical, sensory and textural analyzes in vegan meatballs produced from chickpea, pea and potato at 10 different test points.