Dil ve konuşma terapisi lisans öğrencilerinin istemli kekemelik uygulaması sonrası kaygı, zorlanma ve rahatsızlık hissetme düzeylerinin ve uygulama sırasındaki deneyimlerinin incelenmesi: karma yöntem araştırması
An examination of anxiety, discomfort and difficulty levels in speech and language therapy undergraduates following voluntary stuttering practice and their experiences during the practice: a mixed methods study
  1. Tez No: 904614
  2. Yazar: NESİBE RUMEYSA ÇİFTÇİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KONROT KONROT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Kekemelik terapisi bireye uygun yaklaşımların ve tekniklerin kullanılmasını gerektiren bir süreçtir. Duyarsızlaştırma çalışmaları sırasında danışanların kekemelik davranışlarını da istemli olarak sergilemeleri istenmektedir. Bu talebin danışanda ortaya çıkarabileceği duygular, tutum ve davranışlar hakkında terapistin de empati kurma becerisine sahip olması beklenir. Bu nedenle dil ve konuşma terapisi öğrencilerinin istemli kekemelik davranışının kendilerinden istenmesi durumundaki duygu, tutum ve davranışlarının bilinmesi önem taşımaktadır. Bu gerekçeler doğrultusunda, öğrencilerin istemli kekemelik uygulaması sonrasındaki kaygı, zorlanma ve rahatsızlık hissetme düzeylerini, sınıf düzeyi, cinsiyet ve görev türü açısından karşılaştırarak ortaya koymak ve bu uygulama sırasındaki deneyimlerini, düşüncelerini ve hissettiklerini keşfetmek amaçlanmıştır. Öğrencilerden üç farklı görev sırasında istemli kekemelik uygulaması yapmaları istenmiştir. Araştırmaya Üsküdar Üniversitesi, birinci ve dördüncü sınıf toplam 40 öğrenci dahil edilmiştir. Araştırma, nicel ve nitel yöntemlerin bir arada kullanıldığı birleştirme türünde bir karma yöntem deseniyle yürütülmüştür. Nicel veriler, ön test-son test kontrol gruplu deneysel desenle; nitel veriler ise fenomeneloji yaklaşımı ile toplanmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkenini kaygı, zorlanma ve rahatsızlık hissetme puanları; bağımsız değişkenini sınıf düzeyi, görev türü ve cinsiyet oluşturmaktadır. Araştırma sonuçlarına göre, birinci sınıf öğrencilerinin tüm görevlerde kaygı, zorlanma ve rahatsızlık hissetme düzeylerinin anlamlı derecede daha yüksek olduğu; öğrencilerin en çok adres sorma görevinde, en az telefon görüşmesi görevinde kaygılandıkları ve zorlandıkları; cinsiyetin kaygı düzeyi üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı bulunmuştur. Tüm öğrencilerin uygulama sırasında birçok olumsuz duygu hissettikleri görülmüştür. Bu çalışmanın sonuçlarından yola çıkarak, kekeleyen bireylerle ilgili empati kurma yeteneklerini artırmak ve terapilerinde gerçekçi hedefler koymaları amacıyla öğrencilerin bu tür etkinlikleri deneyimlemeleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Stuttering therapy is a process that requires the use of approaches appropriate to the individual. In desensitization studies, clients are also asked to exhibit stuttering behaviors voluntarily. The therapist is also expected to have the ability to empathize with the feelings, attitudes and behaviors that this demand may cause. In line with these reasons, it was aimed to reveal the anxiety, difficulty and discomfort levels of undergraduate students in speech and language therapy after voluntary stuttering practice and to determine their experiences, thoughts and feelings during this practice. Students were asked to perform voluntary stuttering practice during three different tasks. A total of 40 first and fourth year students from Üsküdar University were included in the study. The study was conducted using a mixed methods design. Quantitative data were collected with a pre-test-post-test control group experimental design, and qualitative data were collected with a phenomenological approach. The dependent variables of the study were anxiety, difficulty and discomfort scores, while the independent variables were grade level, task type and gender. According to the research results, first-year students were found to have significantly higher anxiety levels in all tasks. Gender did not create a significant change in anxiety levels. According to the qualitative data, it was seen that all students felt many negative emotions. In line with the results of this study, it is recommended that students experience such activities in order to increase their awareness and empathy skills regarding stuttering individuals and to set more realistic goals in their therapies.