Orta öğretim öğrencilerinin sportif beklenti ve alışkanlıkları (Bilecik uygulaması)
- Tez No: 90468
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
-86- OZET Bu araştırmanın amacı;Bilecik ilinde orta öğretime devam eden öğrencilerin sportif beklenti ve alışkanlıklannm tespit edil mesidir. Araştırmaya ; 16,10 ± 0,09 yıl yaş, 1,63 ± 0,05 cm boy uzunluğu ve 51.71 ± 0,06 kg vücut ağırlığı ortalamasına sahip 245 bayan ve 16,29 ± 0,09 yıl yaş, 1,730 + 0,07 cm boy uzunluğu ve 60,60 ± 0,09 kg vücut ağırlığı ortalamaları sahip 375 erkek öğrenci olmak üzere toplam 620 denek oranlı örneklem metodu ile seçilmiştir. Deneklere 26 sorudan oluşan bir anket uygulanmış ve istatistiksel analiz için X2 (chi-suquare) bağımsızlık testleri ve analizleri uygulanmıştır. Yapılan değerlendirme sonucunda deneklerin spora ilgi düzeylerinin oldukça yüksek olduğu görülmüştür. ( % 85,6 ). İlgi duyulan spor branşı cinsiyete göre farklılık göstermektedir. Erkek deneklerin % 40'ı futbol branşına ilgi duyarken bayan deneklerin % 43.3 'ü ise voleybol branşına ilgi duymaktadır. Şehirleşme, ailelerinin gelir düzeyi, eğitim düzeyi deneklerin spora olan ilgisini artırmıştır. Bu da bize spor ile sosyo - ekonomik grup dağılımları ve eğitim düzeyleri arasında yüksek bir ilişki olduğunu göstermektedir. Deneklerin ilgi duydukları spor tesislerinin yapılması bu branşlarda başarılı sporcuların yetiştirilmesine, sporun kitlelere ulaştırılmasına ve yaygınlaştırılmasına daha iyi hizmet edecektir.
Özet (Çeviri)
-87- SUMMARY The purpose of this study was to determine Sporting additions and expectations of the students who attend middle level education in Bilecik. In this study 620 test subjects are examinated by 'ratio sampting method'. Physcial averages are given below: Height weight age Femate 1.63 ± 0.05m 51.71± D.06kg 16. 1± 0.09 years Male 1.73±0.07m 60.6 ± 0.09kg 16.29 ±0,09 years An inquiry with 26 questions is applied and X2(chi-square} independence test is used for the Statistical analize. The result of the study has shown that the interest level of the test subjects was quite well. (% 85,6) The sport bransh which was interested in is different according to the sexuality. % 40 of the male test subjects are interested in football and % 43,3 of the female test subjects are interested in volleyball. Urbanizatian, cost of living index and education Level increased the student interest level to the sport. And this shown that there was a relationship between sport and social economic conditions. As a result, constructing the building for the sports which is interested in hy the students will serve To grow up succesfiıll sportmen and to spread the sport in the public.