Türkiye profesyonel 1., 2., 3. ligi ve amatör takımların başarı motivasyonu farklılıkları ve sportif tecrübe dağılımları üzerine bir araştırma
The Differences of achievement motivation and sport experiences levels of Turkish professional 1., 2., 3. league and amateur league players
  1. Tez No: 90469
  2. Yazar: ALPER ASLAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EMİN KURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmanın ilk amacı Türkiye Profesyonel 1., 2., 3.1igi ve amatör takımların basan motivasyonu ve sportif tecrübe farklılıklarım belirlemektir. İkinci amacı ise sportif tecrübenin basan motivasyonu üzerindeki etkilerini tespit etmektir. Araştırmaya l.lig Ankaragücünden (n=19), 2.1ig Şekerspordan (n=22), 3. lig Çubukspordan (n=21) ve amatör lig Ostimspordan (n=22) olmak üzere toplam 84 denek katılmıştır. Deneklerin basan motivasyonlarının belirlenmesi için 40 soruluk basan motivasyonu envanteri kullanıldı. Bu envanter, güç gösterme güdüsü, başarıya yaklaşma güdüsü ve başansızlıktan kaçınma güdüsü olmak üzere 3 alt ölçek maddesinden oluşmaktadır. Denek gruplannın basan motivasyonu farklılıklarını tespit etmek için alt ölçek maddeleri arasında anlamlı farklılıklar olup olmadığına bakıldı. Dört denek grubunun üç alt ölçek maddesinden aldıklan puanlar arasmda anlamlı farklılıklar olup olmadığı (3x4) varyans analizi ile kontrol edildi. Farklılıkların hangi gruplardan kaynaklandığı ise Tukey-B testi ile belirlendi. Denek gruplarının sportif tecrübelerinin belirlenmesi amacıyla 9 soruluk sportif tecrübe envanteri kullanıldı. Değerlendirmede ankette bulunan sorulara soldan sağa doğru 4-3-2-1 şeklinde puanlar verildi. Elde edilen puanlar arasmda anlamlı farklılıklar olup olmadığı (1x4) varyans analizi ile kontrol edildi. Farklılığın hangi gruplar arasında olduğu ise yapılan Tukey-B testi ile belirlendi. Sportif tecrübenin başarı motivasyonu üzerinde bir etkisi olup olmadığını belirlemek için denek gruplarının sportif tecrübe puanlan ile alt ölçek maddeleri (güç gösterme güdüsü, başarıya yaklaşma güdüsü, başarısızlıktan kaçınma güdüsü) arasında korelasyonla ilişki arandı. Bu işlemlerin yapılmasında ise S.P.S.S. 6.0 istatistik programı kullanıldı. Araştırma sonuçlan daha önce yapılmış benzer çalışmalar ile desteklendi.
Özet (Çeviri)
The first purpose of this study was to determine achievement motivation and sport experience differences among Turkish 1., 2., 3., league and amateur league teams. Second purpose was to determine whether sport experience had an effect on achievement motivation or not. In our study, from 1st league Ankaragücü (n=19), 2nd league Şekerspor (n=22), 3rd league Çubukspor (n=21) and amateur league Ostimspor (n=22), a total of 84 subjects participated. In order to obtain achievement motivation points of the subjects, 40 questions achievement motivation scala was used. This test was composed of three subscalas (motive to strength showing, motive to approach succeed, motive to avoid failure). Subjects achievement motivation points were determine from their points taken from these subscalas. In otherwords, we survey if there was a significant differences among subscalas or not. (3x4) variance analyses was used to determine if there were significant differences among four subjects groups point taken from three subscalas. To understand the sources of differences among subject groups Tukey-B test was used. To determine subjects sport experiences 9 questions, sport experiences test was used. When it comes to evaluation, points given from left side to right side as 4-3-2-1 for the questions took place in the scalas. (1x4) variance analyses was used if there were significant differences or not among subjects points. To obtain the sources of differences among subjects groups Tukey-B test was used. In order to determine whether a sport experience had an effects on achievement motivation or not, correlation statistics technigue was used. To regulate this processes, S.P.S.S. 6.0 statistic program was used. The results of the study were supported by other studies carried out on this issue. T.C. Yfm&W C, -. - ' -?" V5.3 &3DRÖLU