The predictive role of father-daughter relationship and self-construal on relationship maintenance strategies
Baba-kız ilişkisinin ve benlik kurgusunun ilişki sürdürme stratejilerini yordama rolü
- Tez No: 904729
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNA GÜLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı, kadınların sosyo-demografik özelliklerinin (yaş, çocuk sahibi olup olmama, babanın hayatta olup olmaması, ebeveyn ilişkisi), baba-kız ilişkisinin (kabul derecesi, empati, koşulsuz kabul ve samimiyet) ve benlik kurgusunun (ilişki yönelimi ve kendini geliştirme yönelimi) ilişki sürdürme stratejileri üzerindeki yordayıcı rolünü incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu 18 yaş ve üzeri 386 kadın oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen Demografik Bilgi Formu, Özsoy ve diğerleri (2019) tarafından Türkçeye uyarlanan İlişki Sürdürme Stratejileri Ölçeği, Gürcan (2015) tarafından Türkçeye uyarlanan Barrett-Lennard İlişki Envanteri ve İmamoğlu (1998) tarafından geliştirilen Dengeli Bütünleşme-Farklılaşma Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde Pearson korelasyon analizi ve hiyerarşik regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda kadınların ilişki sürdürme stratejilerini yordayan değişkenlerin çocuk sahibi olma, ilişki yönelimi ve kendini geliştirme yönelimi olduğu bulunmuştur. Çocuk sahibi olmak ilişki sürdürme stratejilerini pozitif yönde, ilişki yönelimi negatif yönde, kendini geliştirme ise pozitif yönde yordamaktadır. Diğer değişkenlerin (yaş, babanın hayatta olup olmaması, ebeveyn ilişkisi, kabul derecesi, empati, koşulsuz kabul, samimiyet) ilişki sürdürme stratejilerini anlamlı düzeyde yordamadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the predictive role of women's socio-demographic characteristics (age, having children or not, father alive or not, parent relationship), father-daughter relationship (degree of acceptance, empathy, unconditional acceptance and sincerity) and self-construal (relatedness and self-development) on relationship maintenance strategies. The study group of the research consisted of 386 women aged 18 and over. In the study, Demographic Information Form developed by the researcher, Relationship Maintenance Strategies Scale adapted into Turkish by Özsoy et al. (2019), Barrett-Lennard Relationship Inventory adapted into Turkish by Gürcan (2015) and Balanced Integration-Differentiation Scale developed by İmamoğlu (1998) were used as data collection tools. Pearson correlation analysis and hierarchical regression analysis were used in the analysis of the data. As a result of the study, it was found that the variables predicting women's relationship maintenance strategies were having children, relatedness orientation and self-development orientation. Having children predicted relationship maintenance strategies positively, relatedness orientation predicted them negatively, and self-development orientation predicted them positively. Other variables (age, whether the father was alive or not, parental relationship, degree of acceptance, empathy, unconditional acceptance, sincerity) were not found to predict relationship maintenance strategies significantly.