Elmadağ ilçesi merkezindeki lise son sınıf öğrencilerin aile planlaması konusundaki bilgi ve tutum düzeyleri
The Knowledge and attitude of last year high school students in Elmadag region about family planning
- Tez No: 90482
- Danışmanlar: PROF. DR. M. ALİ BUMİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
-67- ÖZET Bu araştırma; Elmadağ ilçesi merkezinde; Elmadağ Lisesi, Endüstri Meslek Lisesi, İmam Hatip Lisesi, Kız Meslek Lisesi ve Sağlık Meslek Lisesi son sınıf öğrencilerinden oluşan, toplam 346 öğrenci üzerinde anket yöntemi kullanılarak yapılmış, tanımlayıcı bir araştırmadır. İncelenenlerin; %52.9'u erkek, %47.1' i kızdır. Aile planlamasının tanımını, öğrencilerim %31.5'i bilmiştir. Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri en az düzeyde (%5.2), Sağlık Meslek Lisesi öğrencileri de en yüksek düzeyde (%71.0) bilmişlerdir. 17 Yaş grubunda yer alan öğrenciler, diğer yaş grubu öğrencilerine göre daha yüksek düzeyde (%39.2) aile planlamasının tanımını doğru yanıtlamışlardır. Cinsiyete göre incelendiğinde ise; kız öğrencilerin aile planlamasının tanımını erkek öğrencilere göre daha yüksek düzeyde (%45.4) bildikleri saptanmıştır. Öğrencilerin %58.1'i en az bir etkin aile planlaması yöntemi bilmişlerdir. Bu soruyu kız öğrenciler erkeklere göre daha yüksek düzeyde (%80.4) yanıtlamışlardır. Kız öğrencilerin aile planlaması bilgisi puan ortalamasının 51.6±17.7, erkek öğrencilerin ise 41.4±18.1 olduğu saptanmıştır. Aile planlamasının ders olarak okutulmasını, kız öğrenciler %86.5, erkek öğrenciler ise %78.1 oranında uygun bulmuşlardır Bu bulgularla; aile planlaması konusunda lise öğrencilerine eğitimin önemi ve gerekliliği vurgulanarak, arttırılması konusunda öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
-68- ABSTRACT This study is a descriptive research carried on total 346 students consisting of final grade students from the following High School in Elmadağ District: Elmadağ High School, Industrial Vocational High School, Imam Hatip High School, Grils Vocational High School and Helath Care Vocational High School. A questionnaire form was used for the study. 52.9 percent of the students evaluated were boy, 47.1% percent were gril. Definition of Famliy Planning was known by 31.5 percent of the students. Students of Industrial Vocational High School knew it at the lowest level (5.2%), and Students of Health Care Vocational High School at the highest level (71.0%). Students involved in the age group of 17 years answered correctly for the question of definition of family planning at more higher level (39.2) than the studens of other age groups. When the knowledge of family planning has been investigated according to sex, it has been found that family planning definition was known by girl students at the higher level (45.4) than by the boys. 58.1 percent of the Students have known at least one effective family planning method. This question has been answered by girl students at the higher level (80.4%) than those answered by the boy students. It has been found that average point for girl students' knowledge of family planning was 51.6117.7, and for boy students' knowledge of family planning was 41.4±1 8. 1.-69- 86.5 percent of the girl students and 78.1 percent of boy students have found it suitable that the Family Planning is to be studied as a course in schools. With these findings importance and necessity of providing training for high school students on the family planning have been emphasised, and proposals for their augmentation have been presented.