Acil servis hastalarında sodyum, potasyum, kan üre azotu; kreatinin ve glukoz anormalliklerinin tahmin edilmesinde klinik kriterlerin yeri ve değeri
Predictive value of clinical criteria of sodium, potassium, blood urea nitrogen, creatinine and glucose abnormalities in emergency patients
- Tez No: 90489
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜNERLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İlk ve Acil Yardım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
m ÖZET Bu kesitsel çalışmada acil servis hastalarında Na, K, BUN, kreatinin ve glukoz anormalliklerini ve tedavi gereksinimlerini belirlemede, azalmış oral alım kusma, kronik hipertansiyon, diüretik kullanımı, kas güçsüzlüğü, etiyolojisi bilinmeyen yeni nöbet, elektrolit bozukluğu öyküsü, alkolizm, 65 yaş ve üzerinde olmak ve bozulmuş bilinç düzeyini içeren Modifiye Lowe Kriterleri'nin (5) uygunluğunu belirlemek amaçlandı. Kendilerinden Na, K, BUN, kreatinin ve glukoz tetkiklerinden herhangi biri istenmiş olan toplam 1711 hastanın acil servis kayıtlan incelendi Na tetkiki istenmiş olan 780 hastadan 225 'inin sonucu anormaldi ve 22' sine tedavi uygulanması gerekti. Tedavi gerektiren anormal sonuçları belirlemede kriter setinin duyarlılığı %81.82 olarak hesaplandı. K tetkiki istenmiş olan 798 hastadan 186' sının sonucu anormaldi ve 15' ine tedavi uygulanması gerekti. Tedavi gerektiren anormal sonuçları belirlemede kriter setinin duyarlılığı %93.33 olarak hesaplandı. BUN tetkiki istenmiş olan 835 hastadan 259'unun sonucu anormaldi. Anormal sonuçları belirlemede kriter setinin duyarlılığı %82.63 olarak hesaplandı. Kreatinin tetkiki istenmiş olan 826 hastadan 212'sinin sonucu anormaldi Anormal sonuçlan belirlemede kriter setinin duyarlılığı %66.98 olarak hesaplandı. Glukoz tetkiki istenmiş olan 1078 hastadan 201' inin sonucu anormaldi ve 49'una tedavi uygulanması gerekti. Tedavi gerektiren anormal sonuçlan belirlemede kriter setinin duyarlılığı %79.59 olarak hesaplandı. Malignitesi olan 1 hastada tedavi gerektiren anormal Na ve K sonuçlan Modifiye Lowe Kriterleri ile klinik olarak tahmin edilemedi Diyabeti olan 1 hastada tedavi gerektiren anormal Na ve K sonuçları, 1 hastada tedavi gerektiren anormal Na sonucu ve 7 hastada tedavi gerektiren anormal glukoz sonucu Modifiye Lowe Kriterleri ile klinik olarak tahmin edilemedi Tedavi gerektiren anormal glukoz sonucu olan 1 hasta acil servise akut intoksikasyonla başvurmuştu. Tedavi gerektiren anormal glukoz sonucu olan 2 hasta bu çalışmada değerlendirilen hiçbir klinik kriter ile tahmin edilemedi. Çalışmamızda tedavi gerektiren Na, K ve glukoz anormalliklerini belirlemede Modifiye Lowe Kriterleri'nin kullanılabileceği sonucuna ulaştık. Modifiye Lowe Kriterleri BUN anormalliğini belirlemede kullanılabilir ancak kreatinin anormalliklerini belirlemek için uygun bir ölçüt değildir. 38
Özet (Çeviri)
Xffl. ABSTRACT The purpose of this cross-sectional study was to validate the predictive abilities of Lowe's criteria, which included poor oral intake, vomiting, chronic hypertension, taking a diuretic, recent seizure, muscle weakness, age of 65 years or older, alcoholism, abnormal mental status, and recent history of electrolyte abnormality, for detecting clinically significant Na, K, BUN, creatinine or glucose abnormalities in emergency department patients. One thousand and seven hundred eleven patients on whom the emergency physician ordered Na, K, BUN, creatinine or glucose were followed by chart review. Na was ordered 780 patients and 225 values had outside the laboratory normal ranges, but only 22 needed any treatment. The sensitivity of clinical criteria was 81.82%. K was ordered 798 patients and 186 values had outside the normal ranges, but only 15 needed any treatment. The sensitivity of clinical criteria was 93.33%. BUN was ordered 835 patients and 259 values had outside the normal ranges. The sensitivity of clinical criteria was 82.62%. Creatinine was ordered 826 patients and 212 values had outside the laboratory normal ranges. The sensitivity of clinical criteria was 66.98%. Glucose was ordered 1078 patients and 201 had outside of laboratory normal ranges, but only 49 needed any treatment. The sensitivity of clinical criteria was 79.59%. Two false-negative cases had abnormal Na and K levels and needed treatment. One of these had malignancy and the other one was diabetic. One diabetic false negative case had abnormal Na level and needed treatment. Seven false-negative cases had abnormal glucose levels and needed treatment. Although no set of clinical criteria can eliminate the need for clinical judgement, use of a set of clinical criteria could substantially decrease Na, K, BUN and glucose ordering without compromising patient care, but sensitivity of Lowe's criteria is not proved useful in decreasing the number of creatinine orders. 39