Kifoplasti balonu yardımıyla genişleyebilen omurlararası füzyon kafesi tasarımı, sonlu elemanlar yöntemi ile analizi ve prototip üretimi
Design of an intervertebral fusion cage expandable with the help of a kyphoplasty balloon, analysis with the finite element method, and prototype production
  1. Tez No: 904960
  2. Yazar: MEHMET TAHA ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEYFİK DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Her iki omur arasında, omurlar arasındaki etkiyi absorbe etmek için bir intervertebral disk bulunmaktadır . Ancak, zamanla intervertebral disk yaşlanma süreci nedeniyle dejenerasyona uğrar ve görevini yerine getiremez hale gelir. Dejeneratif intervertebral diskin yerini alması için spinal kafesler kullanılır. Bunların temel özellikleri omurgayı stabilize etmek ve hareket segmentindeki iki omur arasında yükseklik sağlamaktır. Temelde iki tür omurga kafesi bulunmaktadır: sabit ve genişletilebilir kafesler. Günümüzde, her bireyin farklı bir kemik yapısına sahip olması nedeniyle genişletilebilir kafeslerin kullanımı önemli ölçüde artmıştır. Bu kemik farklılığından dolayı, her bireydeki omurlar arası yüksekliğin farklı olması, ayarlanabilir olması önemli bir avantajdır.Kyphoplasti, omurganın çökmesi nedeniyle balon yardımıyla bu yüksekliği geri kazandırmak amacıyla gerçekleştirilen bir işlemdir. Kyphoplasti balonu, yüksekliği geri kazanmak için kullanılır. Bu tez kapsamında, kyphoplasti balonu kullanılarak tasarlanan bir genişletilebilir omurga kafesi tasarlanmıştır. Tez kapsamında tasarlananan omurga kafesi modeli, 3D modelleme programı olan NX Unigraphics kullanılarak tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Between each vertebra, there is an intervertebral disc to absorb the impact between the vertebrae. However, over time, the intervertebral disc degenerates due to the aging process and becomes unable to perform its function. Spinal cages are used to replace the degenerating intervertebral disc. Their main function is to stabilize the spine and provide height between the two vertebrae in the motion segment. There are basically two types of spinal cages: fixed and expandable cages. Today, the use of expandable cages has increased significantly due to the fact that each individual has a different bone structure. Due to this bone difference, the height between the vertebrae in each individual is different and can be adjusted, which is an important advantage Kyphoplasty is a procedure performed to restore this height with the help of a balloon due to the collapse of the spine. The kyphoplasty balloon is used to restore height. In this thesis, an expandable spine cage is designed using a kyphoplasty balloon. The spine cage model designed in this thesis was designed using the 3D modeling program NX Unigraphics.