The number of filled cells in a maximal partial latin hypercube
Bir maksimal kısmi latin hiperküpündeki dolu hücre sayısı
  1. Tez No: 904964
  2. Yazar: DONIYOR KOSHIMBETOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ŞULE YAZICI YURET, PROF. DR. SELDA KÜÇÜKÇİFÇİ GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez, n mertebesinde ve d boyutunda bir Maksimal Kısmi Latin Hiperküp (MPLH) içindeki minimum dolu hücre sayısı f(d,n) üzerine kapsamlı bir literatür taraması sunmaktadır. Latin hiperküpü, Latin kare ve Latin küp kavramının daha yüksek boyutlara genelleştirilmiş halidir. Bu çalışma, d=2 ve d=3 gibi daha küçük durumlarla başlayarak genel f(d,n) için alt sınırlara ilişkin önemli bulguları incelemektedir. Ayrıca Maksimal Kısmi Latin kareleri ve küplerinin spektrumuna ilişkin sonuçlar da incelenmektedir. Ek olarak, çizge teorisi ve kodlama teorisini içeren disiplinler arası yaklaşımlar ele alınmakta ve bunların MPLH'lerin anlaşılmasına katkıları vurgulanmaktadır. Bu araştırma, MPLH'ler hakkındaki mevcut bilgilerimizi şekillendiren metodolojilere ve bulgulara kapsamlı bir genel bakış sağlayarak gelecekteki araştırmalar için bir temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis provides a comprehensive literature review on the minimum number of filled cells, f(d,n), in a Maximal Partial Latin Hypercube (MPLH) of order n and dimension d. Latin hypercubes generalize the concept of Latin squares and cubes to higher dimensions. The review examines significant findings on lower bounds for f(d,n), beginning with smaller cases where d=2 and d=3. The study also explores results on the spectrum of Maximal Partial Latin squares and cubes. Additionally, interdisciplinary approaches involving graph theory and coding theory are discussed, emphasizing their contributions to the understanding of MPLHs. This work serves as a foundation for future research, providing a thorough overview of the methodologies and findings that have shaped our current knowledge of MPLHs.