Antalya kıyı bölgesinde katı atık yönetimi karşılaşılan sorunlar-çözüm önerileri
Solid waste management in the coastal zone of Antalya province problems and solution proposals
  1. Tez No: 90521
  2. Yazar: BAHAR KALKANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT TOPKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
oz ANTALYA KIYI BÖLGESİNDE KATI ATIK YÖNETİMİ KARŞILAŞILAN SORUNLAR - ÇÖZÜM ÖNERİLERİ Bahar KALKANOGLU Yüksek Lisans Tezi, Çevre Bilimleri Anabilim Dalı Haziran 1999, 147 Sayfa Bu çalışmada Antalya kıyı bölgesindeki en önemli çevre sorunlarından biri olan katı atıklar incelenmiştir. İlk olarak bölgenin mevcut katı atık yönetimi şekli ortaya konulmuştur. Çalışma bölgesindeki yerleşim merkezlerinin 2020 yılına kadar beklenen nüfus ve turizm gelişimi ortaya koyularak, katı atık üretimleri hesaplanmıştır. Bölge için belirlenen katı atık bileşimi organik atık, değerlendirilebilir atık ve değerlendirilemeyen atık olarak üç kategoride ele alınmıştır. Hesaplanan miktarlardan geri kazanım, kompost ve düzenli depolama bertaraf yöntemlerini kapsayan bölgesel katı atık bertaraf modeli sunulmuş ve katı atık sorununa çözüm getirilmeye çalışılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Antalya kıyı bölgesi, katı atık, katı atık yönetimi, katı atık sorunu, katı atık bertarafı, düzenli depolama, kompost, geri kazanım JÜRİ: Prof. Dr. Bülent TOPKAYA (Danışman) Prof. Dr. Osman Nuri ERGUN Doç. Dr. Habib MUHAMMETOĞLU
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SOLID WASTE MANAGEMENT IN THE COASTAL ZONE OF ANTALYA PROVINCE PROBLEMS AND SOLUTION PROPOSALS Bahar KALKANOGLU M.S. in Environmental Sciences Adviser: Prof. Dr. Bülent TOPKAYA June 1999, 147 Pages In this thesis, solid wastes which are one of the main problems in the coastal zone of Antalya have been considered. The existing situation of the solid waste management has been presented. The population values and tourism development of the district centers have been predicted for the period of 2000-2020. Based on the predictions, the amount of solid waste generation from the coastal zone of Antalya has been calculated. The composition of solid wastes has been grouped in three categories as organic, recoverable and non-recoverable. A solid waste disposal model consisting of recycling, composting and sanitary landfill alternatives has been suggested as a solution to the waste problem in the coastal zone of Antalya. KEY WORDS: Coastal zone of Antalya, solid waste, solid waste managament, solid waste problem, solid waste disposal, sanitary landfill, composting, recycling COMMITEE: Prof. Dr. Bülent TOPKAYA (Advisor) Prof. Dr. Osman Nuri ERGUN Assoc. Prof. Dr. Habib MUHAMMETO?LU