Ceviz ezmesi üretim yöntemi, kalitesi ve raf ömrünün geliştirilmesi
Processing technology, quality specification and shelf life of walnut paste
- Tez No: 90522
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM CERTEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
oz CEVİZ EZMESİ ÜRETİM YÖNTEMİ, KALİTESİ VE RAF ÖMRÜNÜN GELİŞTİRİLMESİ Birsen TORUN Yüksek Lisans Tezi, Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı Haziran 1999, 90 Sayfa Ceviz ezmesi, Burdur iline özgü geleneksel yöntemlerle üretilen yöresel bir tatlıdır. Bu araştırmanın amacı; kıyılmış ceviz içi, irmik, şeker ve su ile hazırlanan bu tatlıyı tanıtmak, üretim yöntemini ve formülasyonunu geliştirerek, raf ömrüne etki eden faktörleri saptamaktır. Bu amaç doğrultusunda ceviz ezmesi üretimi; daha modern ve hijyenik şartlar altında yapılarak, standart normların oluşmasını sağlayacak veriler elde edilmiştir. Laboratuvar şartlarında üretilen ceviz ezmeleri araştırma materyali olarak kullanılmıştır. Beş farklı formülasyon, antioksidan (BHT: 100 mg/kg) ilaveli ve ilavesiz olarak hazırlanıp on farklı ceviz ezmesi üzerinde denemeler gerçekleştirilmiştir. Beş formülasyon üzerinde antioksidan katkısının etkisi, 15 'er günlük aralarla depolama periyodu boyunca 6 seviyeli olarak araştırılmış ve istatistiki olarak sonuçlar varyans analizi ve lineer regresyon analizlerine tabi tutularak değerlendirilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Ceviz Ezmesi, İrmikli Tatlı, Raf Ömrü. JÜRİ: Prof. Dr. Muharrem CERTEL Prof Dr. Ali BAYRAK Doç. Dr. Feramuz ÖZDEMİR
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PROCESSING TECHNOLOGY, QUALITY SPECIFICATION AND SHELF LIFE OF WALNUT PASTE Birsen TORUN M.Sc. in Food Engineering Adviser: Prof. Dr. Muharrem CERTEL June, 1999, 90 pages Walnut paste, which is made by mixing of crushed walnut, sugar, semolina and water, is a special and traditional dessert in the region of Burdur. The aim of this project was to develop the handling condition and technique, the best formulation of ingredients, to last shelf life and also to determine the condition of hygienic process to produce a standard product. The walnut paste was manufactured under the laboratory conditions of by using 5 different formulations and each formulation was prepared with and without antioxidant (BHT: 100 mg/kg) so 10 different pastes were produced. During the storage of samples, analysis were done the period of two weeks to determine the effect of antioxidant on the shelf life and the quality of the paste, and then results were evaluated by using statistical methods. KEY WORDS: Walnut Paste, Semolina Sweet, Shelf Life COMMITTEE: Prof. Dr. Muharrem CERTEL Prof. Dr. Ali BAYRAK Assoc. Prof. Dr. Feramuz ÖZDEMİR