İşkolikliğin iş stresi üzerindeki etkisinde pozitif psikolojik dayanıklılığın aracılık rolü: İzmir ilinde bir alan araştırması
The mediating role of positive psychological resilience in the effect of workaholism on work stress: A field study in the province of İzmir
- Tez No: 905548
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışmanın temel amacı işkoliklik ile iş stresi arasındaki ilişkide pozitif psikolojik dayanıklılığın aracılık rolünün araştırılmasıdır. Araştırma kapsamında oluşturulan model ve hipotezlerin test edilebilmesi amacıyla İzmir ilindeki bir özel okul ve bir özel hastane çalışanlarına anket uygulanmıştır. 298 çalışandan elde edilen veriler SPPS ve AMOS programları aracılığıyla analiz edilmiştir. Korelasyon analizi bulgularına göre işkoliklik ile iş stresi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığı; işkoliklik ile pozitif psikolojik dayanıklılık arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu; son olarak iş stresi ile pozitif psikolojik dayanıklılık arasında negatif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmada aracılık analizi için iki farklı teknik olarak Sobel Testi ve Bootstrap güven aralığı tekniği kullanılmıştır. Her iki tekniğe göre işkoliklik ile iş stresi arasındaki ilişkide pozitif psikolojik dayanıklılığın aracılık rolünün bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate the mediating role of positive psychological resilience in the relationship between workaholism and work stress. In order to test the models and hypotheses created within the scope of the research, a survey was applied to the employees of a private school and a private hospital in the province of İzmir. The data obtained from 298 employees were analyzed through SPPS and AMOS programs. According to the correlation analysis findings, it was determined that there was no statistically significant relationship between workaholism and job stress; there was a positive and significant relationship between workaholism and positive psychological resilience; and finally, there was a negative and significant relationship between job stress and positive psychological resilience. In this study, two different techniques were used for mediation analysis: The Sobel Test and the Bootstrap 95% confidence interval technique. According to both techniques, it was concluded that positive psychological resilience had a mediating role in the relationship between workaholism and job stress.