Ortaokul öğrencilerinin matematik başarı duyguları, öğrenme stilleri ve akademik başarıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination the relationships between middle school students' emotion of achievement in mathematics, learning styles and academic achievement
- Tez No: 905888
- Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı ortaokul öğrencilerinin matematik dersine yönelik hissettikleri başarı duygularının öğrenme stilleri ile ilişkisinin var olup olmadığını incelemektir. Ayrıca hem matematik başarı duygularının hem de öğrenme stillerinin sınıf düzeyi, cinsiyet ve akademik başarı değişkenlerine göre incelenmesi amaçlanmıştır. Öğrencilerin matematik başarı duygularını ölçmek için“Başarı Duyguları Ölçeği”ve öğrenme stillerini ölçmek için“Grasha-Reichmann Öğrenme Stilleri Ölçeği”kullanılmıştır. Öğrencilerin matematik başarı duyguları ve öğrenme stillerinin sınıf düzeyine göre farklılığını incelemek için tek yönlü varyans analizi (ANOVA), cinsiyete göre farklılıklarını incelemek için t-testi yapılmıştır. Matematik başarı duygularının ve öğrenme stillerinin akademik başarıyla ilişkisini belirlemek için korelasyon analizinden yararlanılmıştır. Matematik başarı duyguları ile öğrenme stilleri arasındaki ilişkiyi incelemek için de korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda matematik başarı duygularının ve öğrenme stillerinin sınıf düzeyine ve cinsiyete göre farklılaştığı görülmüştür. Matematik başarı duygularından olumlu duyguların 5. sınıflarda diğer sınıf düzeylerine göre daha yüksek, olumsuz duygularda ise daha düşük puanda olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğrenme stillerinden ise 5. sınıfların pasif öğrenme stilleri puanları diğer sınıflara göre anlamlı bir şekilde daha düşükken katılımcı öğrenme stilleri puanları diğer sınıflara göre daha yüksek bulunmuştur. Matematik başarı duygularından endişe duygusuna ait puanların kız öğrencilerde erkek öğrencilere göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Öğrenme stillerinden ise bağımlı, bağımsız, işbirlikçi ve katılımcı öğrenme stilleri puanlarının kız öğrencilerde daha yüksek düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmanın en önemli sonucu öğrencilerin matematik başarı duyguları ile öğrenme stilleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmasıdır. Pasif öğrenme stili ile olumlu duygular negatif yönde, olumsuz duygular pozitif yönde ilişkiliyken diğer öğrenme stilleri olumlu duygularla pozitif, olumsuz duygularla negatif yönde ilişkili bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine whether there is a relationship between the feelings of achievement in mathematics among middle school students and their learning styles. Additionally, it is intended to investigate both mathematics achievement feelings and learning styles according to variables such as grade level, gender, and academic achievement. The“Achievement Feelings Scale”was used to measure students' feelings of achievement in mathematics, and the“Grasha-Reichmann Learning Styles Scale”was used to measure their learning styles. One-way analysis of variance (ANOVA) was conducted to examine differences in students' feelings of achievement in mathematics and learning styles according to grade level, and a t-test was performed to examine differences by gender. Correlation analysis was used to determine the relationship between feelings of achievement in mathematics and academic achievement, as well as between feelings of achievement and learning styles. The results of the study indicate that feelings of achievement in mathematics and learning styles differ according to grade level and gender. Positive feelings of achievement in mathematics were found to be higher in 5th graders compared to other grade levels, while negative feelings were lower. Regarding learning styles, scores for passive learning styles in 5th graders were significantly lower than in other grades, while scores for participatory learning styles were higher. It was observed that scores for feelings of anxiety were higher among female students compared to male students. Regarding learning styles, scores for dependent, independent, collaborative, and participatory learning styles were found to be higher among female students. The most significant finding of the study is the significant relationship between students' feelings of achievement in mathematics and their learning styles. While the passive learning style is negatively associated with positive feelings and positively associated with negative feelings, other learning styles are positively associated with positive feelings and negatively associated with negative feelings.