Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi kapsamında girişimcilik becerisinin etkinliklerle kazandırılması
Acquiring entrepreneurship skills through activities within the scope of Religious Culture and Ethical Knowledge course
  1. Tez No: 905889
  2. Yazar: SEMA BAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TARHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretim Programı'nın,“öğrencilerin Türkiye Yeterlilikleri çerçevesinde ve disiplinlere özgü alanlarda temel düzey beceri ve yetkinlikleri kazanmış bireyler olmalarını sağlamak”şeklindeki amacına karşılık programın sekiz yetkinliğinden biri olan“inisiyatif alma ve girişimcilik”adlı yetkinliğini içeren herhangi bir öğrenme alanı ve kazanım bulunmamaktadır. İnisiyatif alma ve girişimcilik yetkinliği; düşünceleri eyleme dökme, yaratıcılık, yenilik ve risk alma, hedeflere ulaşma için planlama yapma, proje yönetme, iş fırsatlarını yakalayabilme, toplumsal ve ticari etkinliklere girişebilme ve katkıda bulunabilme, etik değerlerim farkında olma şeklinde bilgi ve becerileri içermektedir. Öğretim programı içerisinde söz konusu yetkinliği içeren herhangi bir öğrenme alanı ve kazanıma rastlanmadığı gibi yetkinliğe ait yukarıda sıralanan bilgi ve becerilerin de kazanımlar içerisine dahil edilmediği görülmüştür. Bu durum programın amaçları ve perspektifi açısından bir eksiklik olarak değerlendirilmiştir. Bu minvalde inisiyatif alma ve girişimcilik yetkinliğini programın amaçları doğrultusunda gerçekleştirmek için 5, 6 ve 7. sınıf kademeleri içerisinden öğrenme alanları ve kazanımlar belirlenerek disiplinler arası bir yöntemle etkinlik uygulamaları ile girişimcilik becerisini kazandırmak amaçlanmıştır. Araştırma amacı ekseninde girişimcilik eğitiminin beş kategorisi olan iş fikri, finansman, ürün tasarımı ve üretim, tanıtım ve pazarlama, yatırım ve sürdürülebilirlik çerçevesinde her kademede 5 adet etkinlik tasarlanmıştır ve uygulaması gerçekleştirilmiştir. Etkinlik öncesi ve sonrasında ait veriler gözlem ve görüşme yöntemi kullanılarak kaydedilerek araştırmanın bulguları meydana getirilmiştir. Araştırmanın tartışma, sonuç ve öneriler kısmı buna göre şekillenmiştir.
Özet (Çeviri)
The“Initiative and Entrepreneurship”competence, one of the eight competencies of the Religious Culture and Moral Knowledge Curriculum, does not include any learning area or achievement that encompasses this competence, despite the program's goal of ensuring that students become individuals who have acquired basic level skills and competencies in specific disciplines within the framework of Turkey's Qualifications. The“Initiative and Entrepreneurship”competence includes knowledge and skills such as translating thoughts into action, creativity, innovation and risk-taking, planning to achieve goals, project management, seizing business opportunities, engaging in social in social and commercial activities contributing effectively, and being aware of ethical values. It has been observed that there are no learning areas and achievement within the curriculum that include the aforementioned knowledge and skills related to this competence. This situation has been evaluated as a deficiency in terms of the program's goal and perspective. Accordingly, learning areas and achievements have been identified from the 5th, 6th and 7th grade levels within the curriculum to achieve the initiative and entrepreneurship competence though interdisciplinary methods and to impart entrepreneurship skills though activity implementations. In line with the research objective, five activities have been designed for each stage within the framework of entrepreneurship education's five categories: business idea, financing, product design and production, promotion and marketing, investment and sustainability and their implementation has been carried out. Data before and after the activities were recorded using observation and interview methods to produce the findings of the research. The discussion, conclusion and recommendations section of the research have been shaped accordingly.