Digital music industry in Turkey: An institutional analysis
Türk dijital müzik sektörü: Kurumsal bir analiz
  1. Tez No: 905954
  2. Yazar: AMIRHOSSEIN CHAMANITABRIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Yeni kurumsal teoriye göre, Türk dijital müzik endüstrisi, hükümet ve tabandaki aktörlerin etkileşimlerini ortaya koyan ve sonuç olarak sürekli değişen yapısı, normları ve kuralları olan bir örgütsel alan olarak kabul edilebilir. Hükümet düzenlemeleri ve politika değişiklikleri yoluyla kurumları sürekli etkileyen devletçi ve oldukça merkezi bir siyasi sisteme sahip bir ülke olan Türkiye, kurumsal bir alandaki kurumsal değişimi ve hükümet ve tabandaki aktörlerin kurumsal işlere katılarak bu süreçte etkileşimli olarak oynadıkları rolü daha iyi anlayabileceğimiz benzersiz bir örnektir. Bu tezde, örnek olay çalışması yaklaşımını kullanarak, Türk dijital müzik endüstrisindeki kurumsal değişikliklere ışık tutan bir olay yörüngesi oluşturuyorum. Ardından, hükümet ve tabandaki aktörler (örneğin sanatçılar, plak şirketleri, dağıtımcılar, hayranlar, vb.) arasındaki ilişkileri ve ilgili kurumsal iş taktiklerini analiz ederek etkileşimlerini gösteriyorum. Bulgular, hükümetin telif haklarının korunması gibi mevcut kurumları sürdürmek ve dijital müzik endüstrisi gibi yeni kurumlar yaratmak için kurumsal çalışma taktikleri kullanarak endüstrinin evriminde önemli bir rol oynadığını göstermektedir. Tabandaki ilgili aktörler ise, doğrudan hükümet politikalarına meydan okumadan, ancak hükümete taleplerini dikkate alması için baskı oluşturarak, bu hükümet eylemlerine karşı benzer bir biçimde kurumları sürdürme ve yaratma kurumsal taktiklerine iştirak ettikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
According to the neo-institutional theory, the Turkish digital music industry could be deemed as an organization field, manifesting the interactions of governmental and the grassroot-level, and resultingly being its ever-changing structure, norms, and rules. Turkey, a country having a statist and highly centralized political system which consistently affects institutions via governmental regulations and policy changes, is a unique case through which we can better understand the institutional change in an organizational field and the role that governmental and grassroot-level actors interactively play in this process by engaging in institutional works. In this thesis, by utilizing the case study approach, I build a trajectory of events that shed light on the institutional changes in the Turkish digital music industry. Then, I demonstrate the relations between government and actors at the grassroot level (e.g., artists, labels, distributors, fans, etc.) and their interactions by analyzing their respective institutional works. The findings indicate that the government plays a crucial role in the evolution of the industry by mainly engaging in institutional work tactics to maintain existing institutions such as protection of copyrights as well as creating new institutions such as the digital music industry. The relevant actors at the grassroot level react to these governmental works by mainly performing maintaining and creating institutional work tactics, without directly challenging governmental policies, but putting pressures on the government to consider their demands.