Ortaokul İngilizce dersinin devlet ve özel okullar arasındaki uygulama farklılıkları
Application differences of secondary school English lesson between public and private schools
  1. Tez No: 906154
  2. Yazar: YASİN TALU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EZLAM SUSAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmanın temel amacı ortaokul İngilizce dersinin devlet ve özel okullar arasındaki uygulama farklılıklarını öğretmen ve öğrenci görüşlerine göre incelemektir. Araştırma durum araştırması şeklinde desenlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, Kahramanmaraş ili, Onikişubat ve Türkoğlu ilçesindeki resmi ve özel eğitim kurumlarında eğitim gören 16 öğrenci ve yine bu kurumlarda görev yapan 16 İngilizce öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada 16 öğretmen ve 16 öğrenci ile yapılan yarı yapılandırılmış mülakatlardan elde edilen veriler kullanılmıştır. Elde edilen veriler betimsel analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda hem öğretmenlerin hem de öğrencilerin görüşlerine dayanarak yapılan incelemeler, her iki okul türünde de benzer pedagojik yaklaşımlar benimsenmesine rağmen, özel okulların daha zengin materyal çeşitliliği ve modern yöntemler kullanarak daha etkili öğrenme deneyimleri sunduğunu ortaya koymaktadır. Devlet okulları mteryal kullanımı konusunda genellikle ders kitabı ve akıllı tahta ile sınırlı kalırken, özel okullar çevrimiçi kaynaklar, yardımcı materyaller ve interaktif yöntemlerle öğrencilerin dinleme, konuşma, yazma, okuma ve dil bilgisi becerilerini daha kapsamlı bir şekilde geliştirmektedir. Bu durum, özel okulların sunduğu imkânların dil becerilerinin gelişimine daha fazla katkı sağladığını, devlet okullarının ise bu alanda sınırlı kaldığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the differences in the implementation of middle school English courses between public and private schools based on the views of teachers and students. The research is designed as a case study . The study group consists of 16 students and 16 English teachers from official and private educational institutions in the Onikişubat and Türkoğlu districts of Kahramanmaraş province. Data were obtained from semi-structured interviews with these teachers and students, using an interview form with five questions. The collected data were analyzed using the descriptive analysis method. The findings reveal that, despite similar pedagogical approaches being adopted in both types of schools, private schools offer more effective learning experiences by using a richer variety of materials and modern methods. Public schools generally rely on textbooks and smart boards, while private schools comprehensively develop students' listening, speaking, writing, reading, and grammar skills through online resources, supplementary materials, and interactive methods. This indicates that the opportunities provided by private schools contribute more to the development of language skills, whereas public schools remain limited in this area.