İş sözleşmesinin işveren tarafından sağlık sebepleri ile sona ermesi
Termination of the employment contract by the employer for health reasons
- Tez No: 906266
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KAYIRGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
İş Hukukunda işçinin yaşadığı sağlık sorunları, işçinin iş ilişkisinde temel borcu olan iş görme borcunu etkilediği takdirde önem taşımaktadır. İşçinin sağlık sorunları, iş ilişkisi kurulmadan önce, iş ilişkisinin devamı ve sona ermesinde yani iş ilişkisinin tüm aşamalarını etkilemektedir. Kanunda işçinin sağlık sebebiyle haklı fesih halleri, bazı koşulların varlığına göre işçi açısından (İşK m.24/1 ve işveren açısından İşK. m.25/1 iki ayrı maddede düzenlenmiştir. Bunun yanı sıra, haklı sebeple fesih ağırlığına ulaşmayan bir sağlık sorunu, iş ilişkisini olumsuz yönde etkileyip iş ilişkisini çekilmez hale getirdiğinde iş sözleşmesinin geçerli sebeple feshedilmesi de mümkün olup fesih usulü İşK m.18 vd. hükümlere göre gerçekleşecektir. Çalışmamızda, özellikle işçinin sağlık sorunları halinde, işverenin iş sözleşmesini haklı nedenle veya geçerli nedenle fesih hakkının doğup doğmadığı hususu üzerinde durulmuştur. Ayrıca konu ile bağlantılı olarak hastalık, sağlık ve diğer ilişkili kavramlar açıklanmış, yine sağlık sorunlarının iş sözleşmesinin kurulmasına etkisi ile bu süreçte tarafların hak ve yükümlülükleri incelenmiştir. Konu ele alınırken doktrindeki görüşlere, uluslararası sözleşmelere ve Yargıtay içtihatlarına mümkün olduğunca yer verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In Labor Law, health problems experienced by the employee are important if they affect the employee's obligation to perform work, which is the basic obligation of the employee in the employment relationship. The health problems of the worker may have an impact on the employment relationship before it is established, on its continuation and termination, that is, at all stages of the employment relationship. Depending on the existence of certain conditions in the law, Justifiable termination situations due to health reasons Two separate articles are regulated: Article 24/1 of the Labor Law for the employee and Article 25/1 of the Labor Law for the employer. In addition, if a health problem that does not reach the severity of termination with just cause negatively affects the employment relationship and makes it unbearable, it is possible to terminate the employment contract with valid reason. In this case, the termination process takes place in accordance with Article 18 of the Labor Law and its continuation. In our study, especially in case of health problems of the worker, The issue of whether the employer has the right to terminate the employment contract with just cause or valid reason is emphasized. In addition, disease, health and other related concepts were explained in connection with the subject, and the impact of health problems on the establishment of the employment contract and the rights and obligations of the parties in this process were examined. While discussing the subject, an effort was made to include doctrinal views, international conventions and Supreme Court case law as much as possible.