Güncel gelişmeler bağlamında Avrupa Birliği'nin göç politikaları: Türkiye örneği
Migration policies of the European Union in context of the current developments: Turkish case
- Tez No: 906341
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ SAMİR MERDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu tez, Türkiye'den yurt dışına ve özellikle Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelere gerçekleştirilen yüksek nitelikli iş gücü göçünün nedenlerini ve avantajlarıyla dezavantajlarını incelemektedir. Tezde, küreselleşmeyle birlikte Türkiye'den AB üyesi ülkelere yönelen yüksek nitelikli iş gücü göçünün nedenlerinin belirlenmesi, avantajlarının ve dezavantajlarının ortaya konulması ve bu göçün hem Türkiye'ye hem de AB'ye nasıl katkı sağlayacağının ortaya çıkarılması çalışmanın amacını oluşturmuştur. Tezde elde edilen bulgular, Türkiye'den AB'ye yapılan yüksek nitelikli iş gücü göç hareketinin nedenlerinin politik, ekonomik ve sosyokültürel faktörler olduğunu göstermektedir. Buradan yola çıkarak tezde, Türkiye'de politik, ekonomik ve sosyokültürel sorunların devam etmesi hâlinde yüksek nitelikli iş gücü göçünün de devam edeceği ve hatta gelecek dönemde göç hareketinde bulunma oranının daha da artacağı ileri sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the causes, advantages and disadvantages of highly skilled labor migration from Türkiye to abroad and especially to European Union (EU) member countries. The aim of the thesis is to determine the causes of highly skilled labor migration from Türkiye to EU member countries with globalization, to reveal its advantages and disadvantages, and to reveal how this migration will contribute to both Türkiye and the EU. The findings of the thesis show that the reasons for highly skilled labor migration from Türkiye to the EU are political, economic and sociocultural factors. Based on this, the thesis argues that if political, economic and sociocultural problems continue in Turkey, highly skilled labor migration will continue and even the rate of migration will increase in the future.