Erken yetişkinlik dönemi bireylerinde bağlanma stilleri ile ayrışma-bireyleşmenin eş seçimi ile ilişkisinin incelenmesi
Investigating the relationship between attachment styles andseperation-individuation with mate salection in early adulthood
  1. Tez No: 906358
  2. Yazar: ECEM TUNÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN OZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aile Planlaması, Psikoloji, Family Planning, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bebek henüz rahime düştüğünden itibaren büyüyüp gelişmesi için anne ile bağ kurması gerekmektedir. Anne ile kurulan bu ilk bağ dünyaya gözlerini açtığını bakım-vereni ile gelişir ve desteklenir. Çocuğun ihtiyaçları için bağlandığı bakım-vereni ile sosyal olarak var olabilmesi için ihtiyaçlarını karşılayabileceği bir duruma geldiğinde ayrışma süreçleri başlaması öngörülmektedir (Blos, 1989; Mahler, Pine ve Bergman, 1975). Birey bu süreçleri sağlıklı bir şekilde atlatabilirse sosyal yaşantısında kuracak olduğu bağları ve ayrışmaları kendisinin yapacak olduğu seçimlerindeki bilinçli seçimlerine etkisi gözlenebilmektedir. Dolayısıyla, yapılan bu araştırmada bireylerin eş seçiminde bağlanma stillerinin ve ayrışma-bireyleşmenin etkisi araştırılmıştır. Çalışmaya 153 kadın ve 102 erkek olmak üzere toplam 255 kişi katılmıştır. Araştırmaya en çok 27 yaş ve altı bireyler, üniversite mezunu olanlar ve ilişki olmayanların katılım sağladığı gözlemlenmiştir. Bu araştırmada Sosyo-Demografik Özellikler ve Veri Formu, Bağlanma Stilleri Envanteri, Ayrışma-Bireyleşme Envanteri, Eş Seçme Stratejileri Envanteri veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. Verilerin analizinde, IBM SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 25.0 programı kullanılmıştır. Analizler sırasında, ölçek ve alt boyutları arasındaki ilişkinin incelenmesi adına Pearson korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Araştırmada, bağımsız örneklem T-testi ile ANOVA testi kullanılmıştır. Yapılan analiz sonuçlarına göre, Güvenli Bağlanma Stili ile Ayrışma Bireyleşme alt boyutları Bölünme ile Farklılaşma arasında negatif yönde bir ilişki olduğuna, Kaçınan Bağlanma Stili ile Eş Seçimi Aile Kurumu ve Güven, Dini ve Siyasi Benzerlik, Bekaret ve Çocuk Bakımı puanları arasında negatif yönde bir ilişki olduğu bulunmuştur. Hipotez doğrultusunda, bireyin bağlanma stilleri ve ayrışma bireyleşmenin eş seçimi ile ilişkisisin önemi görülmüştür. Yapılacak olan çalışmalarda daha geniş kitle ile çalışılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
From the moment the baby falls into the womb, it needs to establish a bond with the mother in order to grow and develop. This first bond established with the mother develops and is supported by the caregiver when she opens her eyes to the world. It is envisaged that separation processes will begin when the child reaches a situation where he can meet his needs in order to exist socially with the caregiver to whom he is attached for his needs (Blos, 1989; Mahler, Pine, & Bergman, 1975). If the individual can overcome these processes in a healthy way, the effects of the bonds and separations he will establish in his social life on his conscious choices can be observed. Therefore, in this study, the effect of attachment styles and separation-individuation on individuals' mate selection was investigated. A total of 255 people, 153 women and 102 men, participated in the study. It was observed that individuals aged 27 and under, university graduates and those who were not in a relationship mostly participated in the research. In this research, Socio-Demographic Characteristics and Data Form, Attachment Styles Inventory, Separation-Individuation Inventory, Mate Selection Strategies Inventory were used as data collection tools. IBM SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 25.0 program was used to analyze the data. During the analyses, Pearson correlation coefficient was used to examine the relationship between the scale and its sub- dimensions. In the research, independent sample T-test and ANOVA test were used. Accordingto the results of the analysis, it was found that there was a negative relationship between Secure Attachment Style and Separation-Individuation sub-dimensions, Separation and Differentiation, and a negative relationship between Avoidant Attachment Style and Partner Selection, Family Institution and Trust, Religious and Political Similarity, Virginity and Child Care scores.In line with the hypothesis, the importance of the individual's attachment styles and separation-individuation's relationship with partner selection was observed. It is thought that future studies can be conducted with a wider audience.