6 şubat Kahramanmaraş depremlerinde zemin davranışları: Vaka analizi
Determination of soil behaviour of 6th february Kahramanmaraş earthquakes: A case study
  1. Tez No: 906425
  2. Yazar: AYBÜKE NUR TUNCEL GÖKDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYHAN FIRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
6 Şubat 2023 tarihinde merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan iki büyük deprem sonucu 11 ilde büyük hasarlar kaydedilmiştir. Depremler sonrası yapılan saha incelemeleri sonucu yanal yayılma, kum fışkırması, şev duraysızlığı ve zemin sıvılaşması gibi durumların meydana geldiği tespit edilmiştir. Bu çalışma kapsamında incelenecek olan Adıyaman'ın Gölbaşı ilçesi ise sıvılaşmanın yoğun bir şekilde görüldüğü bölgelerden biridir. Deprem sonrası yapılan saha deneyleri, Gölbaşı ilçesinde bulunan ve kazıklı temele sahip Müftülük binasının çevresinde sıvılaşma potansiyeli olan zemin birimlerinin bulunduğunu göstermektedir. Temel altında yer alan kazıkların, dinamik yüklere karşı direnç sağlaması beklenmesine rağmen, oluşan hasar, kazıkların zemin deformasyonuna karşı yeterli performans göstermediğini kanıtlamaktadır. Bu çalışma kapsamında, bölgeye uygun deprem ivme kayıtları seçilerek DEEPSOIL, LPile ve Plaxis programları yardımı ile kazık zemin etkileşimi ve sıvılaşma analizleri gerçekleştirilmiştir. Kazıklı temellerde dinamik yükler altında oluşabilecek hasarları inceleyen bu çalışmanın, bu alanda yapılacak tasarımlar için katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
On February 6, 2023, two major earthquakes with epicenters in the Pazarcık and Elbistan districts of Kahramanmaraş caused significant damage across 11 provinces. Post-earthquake field investigations revealed phenomena such as lateral spreading, sand boils, slope instability, and soil liquefaction. Gölbaşı district Adıyaman, which will be examined in this study, is one of the regions where liquefaction was extensively observed. Post-earthquake field tests indicated that the soil units with liquefaction potential surround the Muftiate building with pile foundations in Gölbaşı district. Despite the expectation that the piles under the foundation would provide resistance to dynamic loads, the observed damage demonstrated that the piles did not perform adequately against soil deformation. In this study, appropriate earthquake acceleration records for the region were selected, and soil pile interaction and liquefaction analyses were conducted using DEEPSOIL, LPile, and Plaxis software. It is anticipated that this study, which examines the damage that can occur under dynamic loads in pile foundations, will contribute to future designs in this field.