Erasmus+ kapsamında Kahramanmaraş'ta eğitim alanında yürütülen Avrupa Birliği projelerinin dönemsel öncelik temaları bakımından incelemesi
Examination of the European Union projects carried out in the field of education in Kahramanmaraş within the scope of Erasmus+ in terms of periodic priority themes
- Tez No: 906507
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ASLIHAN ÇELENK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Uluslararası İlişkiler, Education and Training, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kent Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
AB'nin üye ve aday ülkelerde kültürel norm ve benzerlik oluşturmak amacıyla oluşturduğu, eğitim alanındaki sorun ve eşitsizliklerin, AB hibeleriyle desteklenmesini sağlayan, AB eğitim programları Erasmus+ ve Avrupa Dayanışma Programlarıdır. Bu çalışmanın temel konusu Kahramanmaraş'ın katılım sağladığı, Erasmus+ ve Avrupa Dayanışma Programı projelerinin, AB'nin beklediği reformlarla güncel eğitim stratejilerine uyum sağlayabilmek adına, programların yapısına en doğru içerik, tema ve faaliyetlerle yürütülüp yürütülmediğinin tespitinin yapılması ve projelerin gereken standartlara ulaşıp ulaşmadığının belirlenmesidir. Bu çalışmada Kahramanmaraş'ta bulunan kurumların, 2014-2020 ve 2021-2027 AB eğitim programları uygulama dönemlerinde katılım sağladığı projeler çeşitli açılardan taşımaları gereken özellik ve temalar gibi yönlerle değerlendirilerek, proje standartlarına uygun yapıyı taşıyıp taşımadıkları eldeki verilerin tablolaştırılmasıyla analiz edilmiştir. Araştırma kapsamında AB'nin eğitim stratejileri, AB'nin güncel eğitim politikası oluşturma çalışmalarıyla birlikte belirlenerek, AB eğitim programlarının taşıdığı özelliklerde belirlenmiştir. AB'ye üyelik süreci devam eden Türkiye'nin programlara katılım anlaşmaları yapması nedeniyle, Türkiye'nin, AB eğitim politikalarına entegrasyon sürecinde gerçekleştirdiği reformlar ve AB'nin eğitim alanındaki güncel Türkiye ülke raporu da araştırmada incelenmiştir. Araştırmada nitel araştırmalarda kullanılan, doküman incelemesi tekniği kullanılmıştır. Araştırma için gerekli dokümanlar toplandıktan sonra, dokümanların özgünlük incelemesi yapılmış, elde edilen veriler sınıflandırılarak, tablolaştırılmış ve yorumlanmıştır. Tezin teorik bilgileri içeren kısmında, ulaşılan dokümanlarla gerekli çerçeve oluşturulduktan sonra, AB eğitim programlarına Kahramanmaraş'ın katılım sağladığı projeler sınıflandırılarak, Erasmus+ programlarının taşımaları gereken bazı öncelik temaları ve özelliklerine göre ayrımları yapılarak, tablolaştırılmıştır. Ortaya çıkan sonuçlar yorumlanmıştır. Oluşturulan tablolardan elde edilen verilere göre, 2014-2020 Erasmus+ program döneminin 2021-2027 program dönemine göre daha fazla çeşitlilik ve kapsayıcılık içerdiği gözlemlenirken, projelerde dönemsel bazı farklılıklar tespit edilmiştir. Genel anlamda projelerin AB'nin belirlediği standart çerçeve, tema ve faaliyetlerle uyumlu oldukları tespit edilmiştir. Sonuç olarak AB'nin eğitim programlarına Kahramanmaraş'ın katılım sağladığı projelerin geniş bir analizi yapılmıştır. Kahramanmaraş'ın gelecek dönemlerde gerçekleştireceği Erasmus+ projelerine yol göstermesi amacıyla, incelenen dönemlerde eksik kalan yönler tespit edilerek, gerçekleştirilecek yeni projelerde eksikliklerin giderilmesine kaynak oluşturabilecek veriler üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
The EU education programmes Erasmus+ and European Solidarity Corps, which are established by the EU in order to create cultural norms and similarities in member and candidate countries, and which ensure that problems and inequalities in the field of education are supported by EU grants. The main subject of this study is to determine whether the Erasmus+ and European Solidarity Crops projects in which Kahramanmaraş participated are carried out with the most appropriate content, themes and activities to the structure of the programmes in order to adapt to the reforms expected by the EU and current education strategies, and to determine whether the projects have reached the required standards. In this study, the projects in which the institutions in Kahramanmaras participated in the 2014-2020 and 2021-2027 EU education programmes implementation periods were evaluated in terms of various aspects such as the features and themes they should carry in various aspects, and whether they carry the structure in accordance with the project standards was analysed by tabulating the available data. Within the scope of the research, the educational strategies of the EU were determined together with the current educational policy-making activities of the EU, and the characteristics of EU education programmes were also determined. Since Turkey, whose EU membership process continues, has signed accession agreements with the programmes, the reforms carried out by Turkey in the process of integration into EU education policies and the EU's current country report on education in Turkey were also examined in the research. In the research, the document analysis technique used in qualitative research was used. After collecting the necessary documents for the research, the authenticity of the documents was examined, the data obtained were classified, tabulated and interpreted. In the theoretical part of the thesis, after creating the necessary framework with the documents obtained, the projects in which Kahramanmaraş participated in EU education programmes were classified and tabulated according to some priority themes and characteristics that Erasmus+ programmes should carry. The results were interpreted. According to the data obtained from the tables, it is observed that the 2014-2020 Erasmus+ programme period contains more variety and inclusiveness compared to the 2021-2027 programme period, while some periodic differences were observed in the projects. In general, the projects were found to be in line with the standard framework, themes and activities set by the EU. As a result, a comprehensive analysis of the contribution of Kahramanmaraş's participation in EU education programs to the projects was made. In order to guide the Erasmus+ projects to be carried out by Kahramanmaraş in the future periods, the missing aspects in the analysed periods have been determined and data that can be used as a source for eliminating the deficiencies in the new projects to be carried out have been produced.